Çin’in Pompeiisi’nde Sarılarak Ölmüş Anne ve Çocuğu Bulundu

Çin’in Pompeiisi olarak bilinen Lajia yerleşiminde, MÖ 2000 yılında bir depremde birbirine sarılmış halde ölen anne ve çocuğunun iskeleti bulundu. Araştırmacılar annenin, Çin’in Qinghai bölgesini etkileyen büyük depremde çocuğunu korumaya çalıştığını düşünüyor. Çocuk ve annesinin kalıntıları 4,000 yıldır bu şekilde korunmuş.

Doğu’nun Pompeii’si olarak anılan alanda bir Bronz Çağı yerleşimine ait kalıntılar bulundu. Uzmanlar yerleşimin önce şiddetli bir depremden, sonra da Sarı Irmak’ın taşmasından etkilendiğini düşünüyor. Fakat felaketin büyüklüğü henüz anlaşılabilmiş değil.

Deprem ve sel felaketinin bütün yerleşimi yok ettiği düşünülüyor. Bu nedenle yerleşim, Pompeii’den 2000 yıl daha eski olmasına rağmen Vezüv’ün patlamasıyla yerle bir olan antik Roma şehrine benzetiliyor.

Lajia Kalıntıları Müzesi’nde sergilenen kalıntılarda diz çökmüş bir anne, küçük çocuğuna sarılmış halde yukarı bakarken görülüyor. Arkeologlar çocuğun bir erkek olduğunu düşünüyor.

Birbirine sarılmış olarak bulunan diğer iki iskelet.

Aynı alanda sarılmış halde yerde yatan başka bir çift iskelet daha bulundu. Birçok başka iskelet de bir araya toplanmış olarak ortaya çıkarıldı.

Çok iyi korunmuş olan arkeolojik alan, korkutucu bir deprem sırasında ailelerini bulmaya çalışan insanların trajik görüntüsünü ortaya koyuyor.

Yaklaşık 3.700 metrekare alana sahip Lajia, Çin’deki en büyük felaket bölgesi kazısı. Alan ilk olarak 2000li yıllarda keşfedilmişti.

Alan Sarı Irmak bölgesinde yaşayan Bronz Çağı uygarlığına ışık tuttuğu için tarihsel bir öneme sahip.

Araştırmacılar Lajia’yla ilgili bulguları Çin’deki bir konferansta sundu. Kalıntılar ise Lajia Kalıntıları Müzesi’nde görülebilir.

Geçmişten Günümüze Çocuk Yetiştirmenin Evrimi

İnsan Zekası Yardıma Muhtaç Bebeklere Bakabilmek İçin Evrilmiş Olabilir

İnsanın Şefkat Duygusu Zekasından Çok Daha Önce Gelişti


Daily Mail

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login