Çin’de Bulunan İnsansı Fosili Yeni Bir Tür İnsan Olabilir

Çin’de bulunan fosil dişler bilinen diğer hominin türleriyle eşleşmiyor. Modern insan ya da Neandertal olmayan kalıntıların hangi türe ait olduğundan uzmanlar şu an emin değil, bu da yeni bir tür olabileceğini gündeme getiriyor. Yeni incelenen fosiller, bilinmeyen bir insan türünün 60,000 ila 120,000 yıl önce Kuzey Çin’de yaşadığını ortaya koydu. Bir diğer teoriye göre fosiller, iki bilinen türün çiftleşmesiyle oluşan bir meleze de ait olabilir.

Modern insan Homo sapiens hala Afrika’dayken dünya üzerinde en az 4 farklı erken insan türünün dolaştığını biliyoruz. Neandertaller Avrupa’da, Denisovalılar Asya’da, ve hobbit Homo floresiensisler Endonezya’da yaşıyorlardı. Bir de Avrasya’dan gelen ve Denisovalılarla melezleşen gizemli bir 4. Grup vardı. Çin’deki yeni bulgular ise durumun çok daha karışık olduğunu gösteriyor.   

Çin’de Bulunan Diş Örnekleri

Çin’deki, kafatası parçaları ve 4 bireye ait 9 dişten oluşan kalıntılar ilk olarak 1976’da Xuijiayao’daki bir mağarada keşfedilmişti. Kapsamlı analizleri American Journal of Physical Anthropology (Amerikan Fiziksel Antropoloji Dergisi)’nin son sayısında yayınlandı.

İspanya’daki İnsan Evrimi Üzerine Milli Araştırma Merkezi’nden Maria Martinon-Torres ve arkadaşları dişin kuronunun (yani üst kısmının) ve köklerinin boyunu ve şeklini, olukları ve uçları, ve bunların birbirlerine göre yerlerini inceledi. Daha sonra bu sonuçlar, neredeyse bütün bilinen hominin türlerini kapsayan 5,000 dişlik bir havuzla karşılaştırıldı. Torres: “Dişler minik bir manzara gibidir. Her bir eğim, girinti, çukur, bir türe özel olan belli bir özellik kombinasyonunu oluşturabilir” dedi.

Çin’deki örnekler belirgin bir şekilde modern insana yani Homo sapiens’e ait değil. Dişlerin bir kısmı daha erken bir tür olan Homo erectus’un dişlerine, bir kısmı da Neandertallerinkilere benzeyen daha ilkel özellikler taşıyor. Geçen seneki yayınlarda tasvir edilen diğer iskelet parçaları da bilinen türlerle eşleşmiyor.

En sol örnek Çin-Xujiayao. En sağ modern insan

 

Xujiayao Fosilleri Yeni Bir Tür Olabilir Mi?

Yine de Martinon-Torres bu dişlerin yeni bir türü temsil ettiğini söylemek konusunda isteksiz. “Bu örnekler bizim bilmediğimiz bir grup. Homo sapiens ya da Homo neanderthalensis değiller. Çok ilkel ve şu an bilemediğimiz bir şeyin karışımından oluşuyorular. Daha ileri gidip yeni bir tür olduklarını söyleyemeyiz çünkü önce diğer şeylerle karşılaştırmamız gerekiyor” diyor bu konuda. Hatta bilinen bir türle bile eşleşebileceklerini, belki de Denisovalılar olabileceklerini de ekliyor.

Denisovalılar bizimle aynı anda yaşadılar hatta Homo sapienslerle çiftleştiler, ama bu tür hakkında neredeyse hiçbirşey bilinmiyor. Bu türe ait olan tek fosiller Sibirya’da bir mağarada bulundu ve 2 diş ile bir küçük parmak kemiğinden oluşuyor. DNA analizleri hem Neandertallerden hem insanlardan farklı olduklarını, ama iki türün de bazı özelliklerini taşıdıklarını ortaya koydu.

Martinon-Torres, Xujiayao dişlerinin de benzer özellikler gösterdiğini söylüyor.

Denisova İnsanı Rekonstrüksiyonu

Fakat herkes ona katılmıyor. Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden Darren Curnoe, örnekler az olmasına rağmen neredeyse şüpheye mahal bırakmayacak derecede, daha önce bilinmeyen bir türün varlığına işaret ettiğini düşünüyor. “Benim kafamda yeni bir tür olduklarına dair çok az şüphe var. Sadece dişlerin yüzeyindeki özellikler bile yeni bir tür olduklarını savunmaya yeter.”

Diğer bilimadamları ise Martinon-Torres’in  ihtiyatını koruyor. Kent Üniveristesi’nden Matthew Skinner Asya’da bulunan erken insan fosil örnekleri çok seyrek olduğu için, bunların hangi tür olduğunu ya da yeni bir tür olduğunu addedmenin zor olduğunu söyledi. University College Londra’dan Fred Spoor da Skinner’a katılıyor:  “Kalıntılar modern ve ilkel özelliklerin bir karışımı ama ne anlama geldiğini bilemeyiz. Modern insan ve Denisovalı karışımı olabilirler ama bu sadece spekülasyon”

Washington Üniversitesi’nden Erik Trinkhaus, bir çok sözde farklı Homo türünün aslında tek bir türün değişik versiyonları olabileceğini söylüyor. “Yeni fosiller bulundukça, bu farklı türlerin arasındaki sözde boşlukların yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyoruz. İnsan gibi büyük vücutlu türler dünya üzerinde oldukça yayılmıştır ve kendi içinde bir çok farklılıklar gösterir.” Bu bakış açısına göre, bilinen “türlere” uymayan dişler bulmak çok da şaşırtıcı değil.

Modern İnsan Doğu Asya’dan mı Geliyor?

Asya’nın insansı fosilleri konusunda oldukça zengin olduğu ortaya çıkarken, yeni bulnacak kemikler bu tartışmada yardımcı olabilir. Ama kesin bir cevabı büyük ihtimalle sadece DNA analizleri verebilecek, diyor Max Planck Evrimsel antropoloji Enstitüsü’nden Matthias Meyer. “Güney Asya’dan daha fazla bilgi edinmek çok güzel olurdu ama bu zor bir şey”

Martinon Torres, kıtanın ne kadar büyük ve soyutlanmış olduğu düşünülürse, Asya’da birden çok erken insan türünün olmasının şaşırtıcı olmayacağını söylüyor. Kendisi geçen sene de Doğu Çin’de aynı dönemden, yine bilinen türlerle eşleşmeyen başka dişlerin araştırmasını yapmış.

Bazı araştırmacılar, bu insan topluluklarının modern Avrupalıların atası bile olabileceğini düşünüyor. Çoğu uzman modern insanın beşiğinin Afrika olduğunu düşündüğü için bu oldukça tartışmalı bir bakış açısı, ama Martinon-Torres daha fazla Asya fosili araştırıldıkça bu fikrin değişeceğini düşünüyor.

Curnoe da Doğu Asya’nın fazla uzun bir süredir ihmal edildiği düşüncesinde, “Şimdi de Avrupa ve Asya’daki fosillere dayalı olan geleneksel erken insan bilgilerimize uymayan sürprizlerle karşılaşıyoruz!” diyor Curnoe.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply