Buzadam Ötzi Öldürülmeden Önce Pastırma Yemiş

Alplerde donmuş olarak bulunan Buzadam Ötzi, 5300 yıl önce bir okla vurulmadan önce bir ya da iki dilim pastırma yemiş.

Ötzi yaşarken muhtemelen böyle gözüküyordu.

Kısa süre önce Ötzi’nin midesini inceleyen bilim insanlarına göre, Ötzi son yemeğinde büyük olasılıkla kurutulmuş keçi eti yemişti. Ötzi, ölümünden sadece 1-2 saat önce yediği son yemeği dağ keçisinden oluşuyordu. Bağırsaklarında yapılan incelemeye göre bir önceki yemeğinde ise tahıl ve alageyik eti yemişti.

Mumya uzmanı Albert Zink geçtiğimiz gün Viyana’daki bir konferansta, “Etin nano yapısını analiz ettiğimizde, çok yağlı olduğunu ve kurutulmuş olduğunu tespit ettik. Büyük olasılıkla pastırma gibi görünüyor.”

Donarak mumyalaşmış olarak bulunan Ötzi.

Ötzi’nin yediği bu lezzetli pastırmanın, öldürüldüğü ve Eylül 1991’de bulunduğu İtalya’daki Güney Tirol’de bulunan yabani bir keçiden yapıldığı düşünülüyor.

Ötzi, iki Alman tırmanışçı tarafından Alplerde, deniz seviyesinden 3210 metre yukarda donmuş olarak bulunmuştu. Bilim insanları, uzun bir zamandır Ötzi’nin gizemli geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilmek için, yüksek teknoloji ürünü aletler kullanarak mumyaya zarar vermeden çalışıyor.

Bu çalışmalar sayesinde, Ötzi’nin 45 yaşlarında öldüğü, 1,60 metre boyunda olduğu ve 50 kilo ağırlığında olduğu tespit edildi. Bir okla omzundan vurulan Ötzi’nin, göğüs kafesi ile omzu arasındaki ana damarlarından biri koptu ve elinde büyük bir yırtık oluştu.

Ötzi’nin vücudunda bulunan çok sayıda dövmeden bazıları.

Araştırma ekibi, Ötzi’nin midesinde ülsere neden olan bir bakteri bulunduğunu ve mide ağrısı çektiğini tespit etti. Fakat yıllardır süren bu araştırmalarda Ötzi ile ilgili yapılan inanılmaz keşifler bunlarla da sınırlı değil.

Ötzi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer haberlerimize göz atabilirsiniz.

Buzadam Ötzi’nin Kıyafetleri Beş Farklı Hayvandan Yapılmış
Buzadam Ötzi Eski Bir Düşmanı Tarafından Sinsice Öldürülmüş
5300 Yaşındaki Buzdam Ötzi’nin Muhtemel Sesini Dinleyin
Buzadam Ötzi’nin İnfografik ile Anlatımı
Ötzi’nin Babasından Gelen Soy Hala Yaşıyor
Buzadam Ötzi’nin Midesinde Gastrit ve Ülser Bakterileri Bulundu
Buzadam Ötzi’de Dünyanın En Eski İnsan Kan Hücreleri Bulundu
5300 Yaşındaki Ötzi’nin Yeni Dövmeleri Ortaya Çıktı


phys.org

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login