Bu Orta Çağ Kurbanı, Birkaç Kılıç Darbesiyle Öldürülmüş

Orta Çağ cinayeti üzerine yapılan araştırmaya göre, 700 yıldan daha önce genç adamın kafasına dört kılıç darbesi vurulmuş.

11. ve 13. yüzyıllar arasında sürpriz bir saldırı gibi görünen bir olayda öldürülen Cittiglio cinayeti kurbanının yüz rekonstrüksiyonu. C: Stefano Ricci/University of Siena

Insubria Üniversitesi Osteoarkeoloji ve Paleopatoloji Merkezi’nden bir antropolog olan çalışmanın baş yazarı Chiara Tesi, yaraların acımasızlığının cinayetin “aşırı” olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, kurbanın iskelet kalıntılarını, bilgisayarlı tomografi (BT) – üç boyutlu X-ışını taramaları – ve kafatası yaralanmalarının hassas dijital mikroskopisi dahil olmak üzere modern adli tıp teknikleriyle analiz ettiler.

(İlgili: 1.300 Yıllık Cinayet Kurbanının Soyguncu Olmadığı Anlaşıldı)

Şahıs muhtemelen saldırgan tarafından gafil avlanmış ve kafasını gerektiği gibi koruyamamıştı. Katil, kurbana ilk başta önden saldırdıktan sonra, en derin yaralar arkadan açıldığı için, muhtemelen kaçmaya çalışırken adamı kovalamış gibi görünüyor.

Acımasız cinayet

Arkeologlar kurbanın iskeletini, 2006 yılında İtalya’nın kuzeyindeki Varese eyaletindeki küçük bir kasaba olan Cittiglio’daki San Biagio kilisesinde keşfettiler.

Kilisenin en eski bölümlerinin MS 8. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor, ancak bu iskelet, 11. yüzyılda girişin yakınında inşa edilmiş bir atriyumdaki bir mezarda bulundu; radyokarbon tarihlemesi, kurbanın MS 1260’tan önce oraya gömüldüğünü gösteriyor.

Yeni çalışma, kurbanın öldürüldüğünde 19 ila 24 yaşları arasında bir erkek olduğunu gösteriyor. Fasti Online dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir kazı çalışması, yaralarından bazılarına dikkat çekti, ancak araştırmacılar, yeni çalışmanın başka yaralanmaları ve cinayeti ortaya çıkardığını söylüyor.

Genç adam muhtemelen saldırganın ilk saldırısını engelledi veya savuşturdu, ancak ilk darbe yine de kafatasının üstünde sığ bir lezyona neden oldu.

Bununla birlikte, kaçmak için arkasını döndüğünde, kurban, biri kulak bölgesini ve diğeri ense bölgesini etkileyen arka arkaya iki başka darbe aldı. En nihayetinde, muhtemelen bitkin ve yüzüstü yatarken, başının arkasından ani ölüme neden olan son bir darbe aldı.

Bu “aşikar aşırılık”, cinayet için karmaşık bir neden olabileceğini düşündürüyor; böylesine çılgınca bir saldırı, saldırganın işini bitirmeye kararlı olduğunu gösteriyor gibiydi.

Son araştırma, cinayet kurbanının muhtemelen kafasına dört kılıç darbesiyle öldürüldüğünü ortaya çıkardı; ilki hafif bir yaraya neden oldu, ancak diğerleri saldırıdan kaçmaya çalışırken onu öldürmüş görünüyor. C: Stefano Ricci/University of Siena

Ortaçağ kalıntıları

Yeni çalışma, yaralanmaların hepsinin aynı silahtan (muhtemelen çelik bir kılıç) kaynaklandığını gösterirken, yaraların konumu yaralanmaların tek bir saldırgan tarafından yapıldığını gösteriyor.

Araştırmacılar, kurbanın kimliğini belirlemek için tarihi kayıtları taradılar ama hiçbir şey bulamadılar. Bununla birlikte, göze çarpan mezarı, kiliseyi ilk kuran güçlü De Citillio ailesinin bir üyesi olabileceğini düşündürüyor.

Kurbanın alnındaki iyileşmiş bir yara, onun savaş tecrübesi olduğunu gösteriyor; sağ kürek kemiğinin özellikleri muhtemelen erken yaşlardan itibaren okçuluk ve yay kullanma alışkanlığından kaynaklanıyordu – muhtemelen sık sık spor için ava çıktığının bir işareti.

Araştırmacılar, kurbanın artık yok olan yumuşak dokularının kılıç darbelerinden nasıl etkilendiğini incelemek için kurbanın yüzünün bir rekonstrüksiyonunu oluşturdular.

“Yeniden oluşturulmuş kafaya bir bıçak yerleştirerek ve deneğin aldığı darbeleri kopyalayarak yara oluşumunu test ettik.”

Rekonstrüksiyon, yaralanmaların ciddiyetini değerlendirmeye yardımcı oldu.

Araştırmacılar ayrıca yeniden oluşturulmuş kafanın, insanların kurbanla ilişki kurmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

“Genç bir adamın yüzünü ve gözlerini görmek kesinlikle bir kafatasına bakmaktan daha duygusaldır.”


Live Science. 4 Ocak 2023.

Makale: Tesi, C., Ricci, S., Crezzini, J., Badino, P., Fusco, R., Rossetti, C., … & Licata, M. (2022). Wounded to death. Holistic, multimodal reconstruction of the dynamics in a case of multiple perimortem cranial injuries from a medieval site in northern Italy. Journal of Archaeological Science: Reports, 46, 103643.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login