1.300 Yıllık Cinayet Kurbanının Soyguncu Olmadığı Anlaşıldı

Antik bir mezara açılan tünelde kalıntıları keşfedilen 25 yaşındaki adamın soyguncu olmadığı, bir cinayete kurban gittiği anlaşıldı.

Adam, cinayet sırasında yüzünde kesik oluşturan darbeler almıştı. C: Qian Wang

Çin’de, antik bir mezara açılan tünelde kalıntıları keşfedilen 25 yaşındaki adam aslında mezarı soymaya çalışmıyordu; araştırmacılar, adamın bir cinayete kurban gittiğini, cesedinin de katil ya da katiller tarafından mezarlığa saklandığını keşfettiler.

Kurbanın kalıntıları, 2010 yılında, ölümünden 700 yıl önce inşa edilmiş antik bir mezarın üstünde bulunduğunda, bilim insanları kalıntıların mezarı yağmalama girişimi sırasında ölen bir mezar soyguncusuna ait olduğu ihtimali üzerinde durdular. Ancak, yeni yapılan bir araştırma, bu kişinin cinayete kurban gittiğini, katilin ise cinayeti gizlemek için kurbanın kalıntılarını mezarın üstündeki bir yağma tüneline sakladığını ortaya koydu.

(33.000 Yıllık Cinayet Nihayet Çözüldü!)

Yeni araştırmada, radyokarbon tarihleme yöntemine başvurularak öldürülen kişinin 7. yüzyılda yaşadığı, mezarda gömülü olan kişilerin ise 2.000 yıl önce gömüldüğü anlaşıldı. Araştırmacılar, ölünün ön ve arkadan birkaç defa bıçaklandığına işaret eden yaralar da buldular. Bu yaralar kişinin bir cinayete kurban gittiğini ihtimalini gözler önüne seriyor. Cesedin yakınlarında ise cinayet silahı olması muhtemel bir kılıç bulundu.

Archaeological and Anthropological Sciences dergisinde makale yayımlayan araştırmacılar, “Bu vaka, kurbanların cesetlerinden kurtulmak için var olan mezarları kullanma yönteminin, antik çağlardan beri kullanıldığını gösteriyor.” diye belirtiyor.

Mezarın ve yağma tünelinin nasıl göründüğünün üç boyutlu görüntüsü. C: Qian Wang

Cinayeti gizlemek

İçinde bir düzine mezarın bulunduğu mezarlık, 2002 yılında, gaz borusu döşeyen işçiler tarafından keşfedildi. Arkeologlar kazı alanını 2009 ile 2011 yıllarında kazıp bir düzine mezar ile tüneldeki kurbanı buldular.

2.000 yıllık mezarda üç kişi vardı: yetişkin bir erkek, yetişkin bir kadın ve cinsiyeti bilinmeyen bir çocuk. Aile oldukları tahmin edilen bu üç kişinin gömüldüğü odanın 18 metrekare olması ise varlıklı olduklarına işaret ediyor.

Araştırmanın baş yazarı, Texas A&M Üniversitesi Dişçilik Koleji’nde biyomedikal bilimleri profesörü olan Qian Wang, “Mezarlığa gömülenlerin sosyal statüleri yüksek olabilir.” diye belirtiyor.

Mezarlara gömülen çoğu eser antik çağlarda çalınmıştı. “Mezar eşyaları muhtemelen oldukça değerliydi; bu da geniş, dikey soygun tünelinin gösterdiği üzere büyük çapta mezar soygunculuğuna sebep oldu.” diye söylüyor Wang.

Yazdıkları makalede araştırmacılar, bir mezarı soymaya çalışırken kaza sonucu ölen mezar soyguncusu vakaları olduğunu belirtiyor.

Cinayet kurbanı yaklaşık 1300 yıl önce ön ve arka tarafından yaralanarak öldürüldü. Öldürüldüğünde yaklaşık 25 yaşındaydı. C: Qian Wang

Ancak, araştırmacılar, cinayet kurbanının mezar soyguncularından biri olması ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyor. “Dikey tünelin doğal bir şekilde kapandığını ve kurbanın defin odasından 4,5 metre yukarıda bulunduğunu göz önünde bulundurursak, bu kişinin esas soygunculardan biri olmadığı sonucuna ulaşabiliriz.” diye ekliyor Wang.

Cinayetin sebebi bilinmiyor. Araştırmacılara göre hem önden hem arkadan saldırıya uğramış olması birden fazla katilin varlığına işaret ediyor. Kurbanın nerede öldürüldüğünü de bilmeyen araştırmacılar, cinayetin mezarlığın yakınında ya da içinde işlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar.

Mezarlık, Çin’in Ningxia bölgesindeki Shiyanzi köyünde yer alıyor.


Live Science. 2 Kasım 2021.

Makale: Zou, Z., Wang, X., Wang, C., Zhang, Z., Sun, X., Yang, S., … & Wang, Q. (2021). Hiding a leaf in the forest: uncovering a 1300-year-old homicide case in a 2000-year-old cemetery. Archaeological and Anthropological Sciences, 13(11), 1-12.

Ege Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login