Brezilya’da Küle Dönen Müzedeki Ünlü İskelet Kurtarıldı

Küle dönen Brezilya Ulusal Müzesi’nin en değerli varlıklarından biri olan ünlü Luzia iskeleti, enkazın ortasında bulundu.

Brezilya sınırları içinde bulunan ve Luzia olarak bilinen en eski insan fosilinin parçaları. C: AFP

Müze müdürü Alexander Kellner, Luzia adlı fosilin, büyük enkazın içinden kurtarıldığını söyledi. Kellner, fosilin kırıldığını ve parçalarının %80’inin bulunduğunu belirtti.

Fosil, 1975 yılında Brezilya’nın Belo Horizonte kenti dışındaki bir kazı sırasında keşfedilmişti ve Amerikaların en eski insan iskeletleri arasındaydı.

Bilim insanlarının, Minas Gerais eyaletinde Lapa Vermalha adlı bir mağarada bulduğu kadının kalıntıları 11.400 yaşındaydı.

(Brezilya’da Yanan Müzede Birçok Eser Yok Olmuş Olabilir)

Kıtada bulunan en eski insan kalıntısı unvanına sahip olan Luzia’nın kafatası yapısı, daha sonraki binyıllara ait kafataslarından farklıydı. Bu da bilim insanlarının Amerika’ya ilk yerleşen insanlarla ilgili teorilerini sorgulamasına yol açtı.

Luzia Kadını’nın 11.500 yıllık kafatası. C: BBC

Öldüğünde 20-25 yaşlarında olduğu tahmin edilen Luzia, müzenin en ilgi çeken eserleri arasındaydı.

Söz konusu iskelete verilen Luzia ismi, Afrika’da bulunan 3.2 milyon yıllık ünlü Lucy iskeletinin onuruna verilmişti.

Brezilya Ulusal Müzesi, Latin Amerika’nın en büyük tarihi eserler koleksiyonunu barındırıyordu ve yaklaşık 20 milyon tarihi esere ev sahipliği yapıyordu.


The Guardian. 19 Ekim 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login