Operasyonda Tam 14.000 Tarihi Eser Ele Geçirildi

Altı aylık takip sonucu 12 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda, tam 14.000 parça tarihi eser ele geçirildi.

Polis tarafından yapılan 6 aylık takip sonucu 12 ilde eş zamanlı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu düzenlendi. Operasyonda 14.000 parça tarihi eser, 6 define arama dedektörü, ruhsatsız tabanca ve tüfek, 276.000 lira, 450.000 euro, 33.300 Amerikan doları, 26 gram uyuşturucu madde, 2 uyuşturucu hap, 1 gram kokain bulundu.

(Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki Eserler Bank Olarak Kullanılıyor)

İstanbul merkezli 12 ilde tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon gerçekleştirildi. Afyonkarahisar, Antalya, Muğla, Kırklareli, Gaziantep, Bartın, Niğde, Nevşehir, Bursa, Aksaray ve Konya’da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 14.000 tarihi eser yakalandı.

Yurtdışına satıyorlardı

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin tarihi eser kaçakçılığına yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda bir şebekeyi belirledi. Daha önce Kapalıçarşı’da dükkanı bulunan bir kişinin yönettiği iddia edilen şebekenin tarihi eserleri yurtdışına sattığı tespit edildi.

Şebekede her meslekten biri var

Polis ekiplerinin yaptığı 6 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda 41 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında emekli emniyet müdürü, emekli albay, fizikçi, arkeolog, sanat danışmanı, havalimanı yer hizmetleri şirketi yöneticisinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

Sayısız tarihi eser ele geçirildi

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda Osmanlı, Roma, Bizans, İslam dönemi, Grek ve Helenistik dönemlerine ait yaklaşık 14.000 parça tarihi eser, 6 define arama dedektörü, ruhsatsız tabanca ve tüfek, 276.000 lira, 450.000 euro, 33.300 Amerikan doları, 26 gram uyuşturucu madde, 2 uyuşturucu hap, 1 gram kokain bulundu.

Tutuklandılar

Gözaltına alınan 27 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 6’sı savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 21’i tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 8 kişi çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 4 kişi de kelepçe takılarak ev hapsi ile cezalandırıldı. 9 şüpheli ise yurtdışı çıkış yasağı konularak adli kontrolle serbest bırakıldı.

Tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, İslam Eserleri Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Askeri Müze müdürlüklerine incelenmesi için gönderilecek.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login