İstanbul’daki Operasyonda Müze Dolusu Eser Bulundu

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda 1134 parça tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilişkili bir şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçmiş dönemde evinde çalıntı tarihi eserlerle yakalanan bir kişinin yine çok sayıda tarihi eseri, yasa dışı olarak topladığı istihbaratı üzerine çalışma başlattı.

(2019 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Yapılan teknik ve fiziki takip ile istihbarat çalışmalarının ardından 8 Ocak’ta Şişli’de 3 adrese düzenlenen operasyonda bir şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda 1134 parça tarihi eser bulundu.

Ele geçirilenler arasında, MÖ. 2 binli yıllara ait olduğu tahmin edilen eserler, Meryem Ana, çocuk İsa ve havarilerin resmedildiği ikonalar, Selçuklu motiflerinin işlendiği şamdanlar, Osmanlı, Anadolu medeniyetleri ve Ermeni eserleri ile kültür varlıklarından sökülme steller, sikke, çini ve bordürler de yer alıyor.

Operasyonda gözaltına alınan tarihi eser kaçakçısının, Üsküdar ilçesindeki Silahtar Abdurrahman Ağa Camisi’nden 2017’de çalınan iki manevi eserle ilgili önceden gözaltına alınıp soruşturma sonunda serbest bırakıldığı belirtildi.

Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.


AA, DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login