Bodrum’da İmara Açılmak İstenen 1600 Yıllık Kilise Tahrip Ediliyor

Bodrum’daki Kisebükü Koyu’nda yer alan 1600 yıllık Anastasios Kilisesi’ndeki Azize tasviri talan edildi. 15 yıldır koyu korumak için hukuk mücadelesi veren çevreciler olaya büyük tepki gösterdi. Koydaki Bizans Dönemi’ne ait imparator Anastasios’un adını taşıyan tarihi kilisedeki ‘Azize’ tasvirinin yüz bölümündeki mozaiklerin talan edildiği belirlendi.

Bodrum’da İmara Açılmak İstenen 1600 Yıllık Kilise Tahrip Ediliyor

Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, “Tarihin yağmalanması içimize ateş düşürdü” derken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal da amacın, tarihi ortadan kaldırarak 1. derece arkeolojik sit olan koyu 3. dereceden sit’e çevirip, rant için imara açmak olduğunu ileri sürdü.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal, Kisebükü’ndeki korunmaya çalışılan değerlerin bir bir tahrip edildiğine dikkati çekip, “Çünkü önce kültürel değerleri tahrip ederek, doğal değerleri tahrip etmenin yolunu açıyorlar. Bu tamamen bilinçli yapılan bir olay. Tarihi ortadan kaldırarak 1. derece arkeolojik SİT olan alanı 3. derecede SİT’e çevirip, rant için imara açacaklar. Oysaki bu kilisenin duvarları hala ayakta, tabanında mozaikleri ve freskleriyle korunmayı beklemektedir” dedi.

Bodrum’da İmara Açılmak İstenen 1600 Yıllık Kilise Tahrip Ediliyor

Kartal, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kilise, kaptanların misafirlerini arkasına katıp, gezdirmediği takdirde kimsenin farkında olmadığı, korumasız bir tarihi eserimiz. Zeugma’nın çingene kızının gözleri gibi bu kilise duvarında resmedilmiş bir azizenin gözleri günümüze kadar ulaşmıştı. Gözleri ile kiliseyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri hayran bırakırdı. Bırakırdı diyorum çünkü artık o gözler yok. Yakın zamanda insan suretindeki mahlukat tarafından duvardan kazınarak yok edilmiş. Sonuçta orada korumasız bir hazine durmakta. 1600 yılın tahribatından korunmuş bir azizeyi, biz 1 yıl bile koruyamadık ve kaybettik. Kilisebükü ile özdeşleşecek hem tarihi hem turistik bir değerimiz yok oldu. Allah’tan, yapanlara akıl fikir, korumayan yöneticilerimize de vicdan diliyorum.”

Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar da Kisebükü’nün MÖ. 2. Yüzyıl’dan MS. 6. Yüzyıl’a kadar kesintisiz bir yerleşim merkezi olduğu ve Bizans İmparatoru Anastasios tarafından kurulan kentin izlerinin bulunduğu bölgede kilisenin yanısıra ticaret limanına ait kalıntılar, gözetleme kuleleleri, iki kilise, iki hamam, su depoları, kentin sur duvarları, yüzlerce yıl yaşındaki zeytin ağaçları ve yaban hayatı ile 1. derece doğal SİT alanı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin mavi yolculukta en önemli koylarının başında gelen Kisebükü’nü korumak için 40 sivil toplum kuruluşu ile ranta kurban gitmemesi için her türlü hukuk mücadelesini verirken, tarihin yağmalanmasının içlerine ateş düşürdüğünü söyledi.

Bodrum’da İmara Açılmak İstenen 1600 Yıllık Kilise Tahrip Ediliyor

Dizdar, “Oradaki tarih ve kültürel değerler bir bir yok ediliyor. Sesini çıkaran, müdahale eden ne yazık ki yok. Buraya turistik tesis yapmak için ormanların ihaleye çıkarılarak imara açılmak istenmesini mahkeme kararlarıyla durdurduk. Hukuk mücadelesi sürerken yağmacıların ve rant düşkünlerinin burayı talan etmek için her türlü mücadelesini de engellemeye çalışıyoruz. 1. derece arkeolojik ve doğal SİT alanındaki bu yağmanın acil olarak önlenmesi, kilise ve etrafında bir an evvel tedbir alınması gerekir” diye konuştu.

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login