Olympos Antik Kenti’nde İmar Planına Tepkiler Büyüyor

Antalya’da Olympos’un sit derecesi düşürülerek yapılaşmanın önü açıldı. Kararın ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor.

C: Antalya Müzesi Müdürlüğü

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki köklü tarihe ve eşsiz doğaya sahip Olympos’ta yapılaşmanın önü açıldı. Dünyaca ünlü 1. Derece Sit Alanı olan bölge, 3. Derece Sit Alanı’na dönüştürüldü. Aynı adı taşıyan Olympos Antik Kenti ise 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak korundu.

Olympos’a dokunma!

Sosyal medya kullanıcıları karara tepki göstermek için Twitter üzerinden bir etiket kampanyası başlattı. #Olymposadokunma etiketi üzerinden yapılan paylaşımlarda koruma derecesinin geri yükseltilmesi talep edildi.

(Define Kazısı Yapılan Dipsiz Göl Artık Suni Göl Oldu)

Likya medeniyetinin en önemli liman şehirlerinden biri olan Olympos, sahip olduğu tarihsel değerleri, muhteşem sahili, endemik bitkileri ve doğasıyla tüm dünyada biliniyor. Alınan kararla betonlaşmaya izin verilmeyeceği açıklansa da yapılaşmanın ve yoğunluğun artacağından endişe ediliyor.

“Yapılaşmanın önü açılacak”

BirGün’ün haberine göre, kararı değerlendiren yaşam savunucusu Birsen Tanyeri, “Tüm sit alanlarını kullanıma nasıl açabiliriz diye düşünüyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Yapılaşmanın önünün açılacağını ve doğallığın yok edileceğinden endişe duyduğunu dile getiren Tanyeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılaşmaya açmak insanların oraya daha fazla gelmesine, yoğunluğa neden olacak. Salda’da olduğu gibi kullanıma açarsanız orayı koruyamazsınız. Ama oraya konaklamayı, yeme içme tesisini koyduğun zaman bu koruma olmuyor artık. Antik kentte kazı çalışmaları sürdürülüyor. Onun dışındaki alanı resmen kullanıma açmak bu karar. Arkeolojik alan dışında kalan alanlar ne olacak? Konaklama tesisi daha çok insan davet eder; o kadar insanın atığı derelere, derelerden de denize akacak, arkeolojik alan da zarar görecek.”

https://twitter.com/kuzeyormanlari/status/1258356115773030400

Kararı koruma amaçlı diye savunuyorlar

İmar planının ilk başvurusunu yapan Olympos’ta muhtarlık yapmış isimlerden Kumluca Belediyesi meclis üyesi AKP’li Halil Karataş,

“Uzun yıllardan beri üzerinde titizlikle çalışılan Olympos Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup, önümüzdeki günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ve Kumluca Belediyesi’nde askıya çıkacaktır. Olympos halkı olarak başta Kültür ve Turizm Bakanımızın nezdinde emeği geçen siyasetçi, bürokrat ve teknik olarak çalışan herkese teşekkür ediyoruz.”

Çalışmalar kapsamında Olympos’un 1. Derece Arkeolojik SİT alanından, 3. Derece Arkeolojik SİT alanına çevrildiğini aktaran Halil Karataş, “Plan çalışmaları çerçevesinde Olympos’ta yaşayanlar mağdur edilmeyecek. Betonlaşma olmayacak. Ahşap yapılar korunacak. Yeni yapıların da ahşap olması gibi belirgin kararlar alındı” dedi.

C: Antalya Müzesi Müdürlüğü

Olympos Antik Kenti

Kesin kuruluş tarihi bilinmese de, MÖ 167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biriydi.

Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştı. Bugün köprünün bir ayağı hala yerinde duruyor. Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları yer alıyor. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma onarımlı küçük tiyatro oldukça harap durumda olsa da, girişin bir yanı iyi korunmuş.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login