Balıkesir’de 2.200 Yıllık Kararname Bulundu

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Antandros Antik Kenti’nde, üzerinde 22 satırdan oluşan kararnamenin (dekret) yer aldığı 2.200 yıllık yazıt bulundu.

Antandros Antik Kenti’nde bulunan ve 22 satırdan oluşan dekret (kararname).

Antik kentte yürütülen 19. dönem kazılarında ortaya çıkarılan yazıtın üzerindeki dekretin yeni bilgiler içerdiği tahmin ediliyor.

Antandros’taki kazıların iki alanda yürütüldüğünü, bunlardan birisinin yamaç ev olarak değerlendirilen Roma villası olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“2001 yılından beri bu Roma villasını kazıyoruz. Bu seneki çalışmalarımızda daha önce açmış olduğumuz ve eve ait olduğunu düşündüğümüz bir su kuyusu vardı, . O su kuyusunu besleyen bir kanalın üzerine ters olarak kapatılmış ve düzgün kenarı olan bir taş dikkatimizi çekti. O taşı kaldırdık. Bir stel olabileceğini düşündük. Ben daha çok mezar steli olabileceğini hayal ediyordum. Kaldırınca bir de baktık ki 22 satırdan oluşan bir dekret içeren bir yazıt.”

Okunamayan kısımları var

Polat, dekretlerin genellikle antik kentlerde herkesin görebileceği agora gibi yerlere dikilen ve birçoğu da kanun maddeleri içeren yazılı dikili taşlar olduğunu söyledi.

(Balıkesir’deki Antandros Antik Kenti’nde Kozmetik Dükkanları Bulundu)

“Bunlara ait bir parça olduğunu gördük. İki parça halinde korunmuş 22 satırdan oluşuyor. Uzman arkadaşlara hemen gönderdik. Onlardan kabaca bir bilgi geldi. Çünkü daha henüz detaylı olarak çalışılmadı. Bazı okunamayan alanlar var. Onların da okunması gerekiyor. Ama kabaca milattan önce 2. yüzyıla ait olduğunu biliyoruz.”

Komutana imtiyazlı davranılması isteniyor

O dönemde, Antandros’un Bergama Krallığı topraklarına dahil olduğunu hatırlatan Polat,

“Bu dekret, Bergama Kralı Eumenes ve Attalos tarafından Antandros’a gönderilmiş olan bir komutanın onurlandırılmasına ve ona imtiyazlı davranılmasına ilişkin bir metin içeriyor. Bu, herkesin görebileceği bir yere dikiliyor ve bugünkü Resmi Gazete’yle özdeşleştirebileceğimiz bir uygulama. Burada da herkesin görebileceği bir yere dikilerek herkesin bu konuda bilgisi olması sağlanıyor. Böyle bir dekret daha henüz detaylı olarak çalışılmadı. Yeni bir bilgi bu.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login