Balıkesir’de 100 Yıllık Caminin Şadırvanından Lahit Çıktı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaklaşık yüz yıllık Edremit Pazarlık Camii restore edilirken şadırvan kısmından lahit çıktı.

Balıkesir'de 100 Yıllık Caminin Şadırvanından Lahit Çıktı

1910 yılında yapımı tamamlanan Edremit Pazarlık Camii, Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilirken şadırvan kısmında lahit olduğu iddia edilen bir yapı bulundu. Yıllarca caminin şadırvanı ve musalla taşı olarak kullanılan lahitle ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü restorasyon başlattı.

Daha önceki tadilatta dışı sıva ile kaplanan yapının incelenmesi için fotoğrafları çekildi ve çalışma başlatıldı. Uzun yıllardır kullanılan şadırvanın içinden lahit çıkması çevre halkını da şaşırttı.

Balıkesir'de 100 Yıllık Caminin Şadırvanından Lahit Çıktı

Edremit Müftüsü Kemal Karadeniz, “Benim detaylı bir bilgim yok. Dün itibariyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden müteahhidin verdiği bilgi üzerine uzmanlar geldi. İlk etapta cemaatin bunu buraya getirdiğini, fazla bir özellik taşımadığını beyan ettiler. Ama nihai neticeyi bir müddet sonra bildirecekler” dedi.

Restorasyon çalışmaları sırasında bulunan lahitin tarihi ve arkeolojik değerinin olup olmadığı yapılan incelemelerden sonra anlaşılacak.


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login