Antandros Antik Kenti’nde Mitolojik Güzellik Yarışması Canlandırılacak

Antandros Antik Kenti için Balıkesir’in Edremit ilçesinde 4-7 Mayıs tarihlerinde çalıştay yapılacak ve mitolojik güzellik yarışması canlandırılacak.

Balıkesir Edremit Belediyesi, Antandros Antik Kenti ile ilgili bir projeye başlıyor. Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yaptığı düşünülen ve Roma şehrinin efsanevi kurucusu Aeneas’ın gemilerini inşa ettiği Antandros Antik Kenti’nde 4-7 Mayıs tarihlerinde çalıştay yapılacak. Proje kapsamında hem tarihin ilk güzellik yarışması canlandırılacak, hem de örnek bir gemi inşa edilerek Antandros limanında yola çıkarak Roma’da son bulacak rota takip edilecek.

Birçok efsaneye ev sahipliği yapan Kazdağları’nda 1750 yıllık bir geçmişe sahip Antandros tarihte ilginç olaylara sahne olmuş. Troia (Truva) savaşlarının çıkmasına neden olduğu söylenen üç güzeller yarışması da bu kentte yapılmış. Efsaneye göre Zeus; Athena, Hera ve Afrodit arasındaki güzellik yarışmasında Troia Kralı Priamos’un oğlu Paris’ten en güzeli seçmesini ister. Tanrıçalar Paris’in önünde sıraya dizilirler. Hera, kendisini seçerse ona Asya imparatorluğunu, Athena gireceği tüm savaşlarda zafer, Afrodit ise dünyanın en güzel kızı Helene’i vereceğini vaat eder. Paris Afrodit’i en güzel ilan eder.

Afrodit, Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helene’i Paris’in kaçırmasına yardım eder. Bunun sonucunda Akalar Troia’ya saldırırlar. Savaş sonucunda Troia yerle bir olur. Efsaneye göre Troia’lı kahraman komutan Aeneas yeni bir kent kurmak üzere Antandros’a gelir. Kaz Dağları’ndaki kereste ticareti ile ünlenen şehir halkının yardımıyla gemiler kuran komutan Aeneas yeni bir kent kurmak için yelken açar. Ege ve Akdeniz’de birçok rotaya uğrayan Aeneas İtalya’da Castro’da karaya ayak basar.

Efsaneler canlanacak

İşte bu iki mitolojik efsane şimdi Edremit Belediyesi’nin projesi ile hayat buluyor. Antandros Antik Kenti’nde 5 ülkeden 22 belediye başkanının katılacağı büyük bir çalıştay düzenleniyor. Üç güzeller yarışmasının da canlandırılacağı projede Aeneas efsanesinde olduğu gibi antik bir gemi üretilerek rota takip edilecek. Yaklaşık 21 şehire uğrayacak yelkenli gemi ile limanda çeşitli etkinliklerle ülkemizin tanıtımını yapacak. Antandros kazılarının da tanıtımı yapılarak ülkemize farklı bir turizm destinasyonu kazandırılacak.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, projenin detaylarını şöyle anlattı: “Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatoru olan Augustus’un soyunu dayandırdığı ve Roma’nın efsanevi kurucusu Aeneas’ın gemilerini Antandros’ta yeniden inşa ederek bir kez daha aynı güzergâhtan Roma’ya götürmeyi planlamaktayız. Gemiler yine Antandros limanında kurulacak tersane ile yapılacak ve buradan yola çıkacak. Uğradığı her limanda ülkemiz tanıtımı yapılacak ve bir belgesel hazırlanacak. Castro ile kardeş belediyeyiz. Bu işbirliğimiz bölge şehirleri ile devam edecek.”

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti’nde 2001 yılında küçük bir sondaj ile başlayan nekropol kazıları, bulunan çok sayıda mezar nedeniyle oldukça genişledi. Nekropolde bugüne kadar toplam 412 mezar bulundu.

Nekropoliste ilk kültür katmanını Geç Roma Dönemi’ne ait mimari oluşturmakta. Henüz tam olarak plan elde edilememiş olsa da, MS. 4. yüzyılda bu alan yerleşim görerek mezarlık özelliğini yitirdi. Açmanın Kuzeydoğusunda ele geçen bir Bizans Dönemi mezarı ile açmanın batısında ele geçen MS. 2. yüzyıla ait bir mezar dışında, Helenistik Dönem sonrasına ait mezara rastlanmadı.

Antik kaynaklarda Antandros kenti ile ilgili bilgilere çok sık rastlanmamasına karşın, kentin adı Atina ile Sparta arasında MÖ 431 yılında başlayan ve MÖ 404 yılında sona eren Peloponnesos Savaşları’nda sıkça geçer. Savaşın ilk evresinde Antandros ile ilgili bilgiyi Thukydides’ten almaktayız. Lesbos adasını ve burada yer alan Mytilene kentini ele geçiren Atinalılar, kent halkının bir kısmını sürgüne göndermiştir. Mytilene ve Lesbos adasının diğer bölgelerinden sürgün edilen bu insanlar, yanlarına Peloponnesos’tan paralı askerler alarak Antandros’u ele geçirirler. Bu insanlar Antandros’un, İda Dağı’na yakın olması ve gemi yapımında kullanılacak diğer gereçlerin de bol olmasından faydalanarak gemi yapacak, böylece Lesbos’a saldırıp geri aldıktan sonra karşı kıyıda yer alan diğer Aiol kentlerini de ele geçireceklerdir.

Balıkesir’deki Antandros Antik Kenti’nde Kozmetik Dükkanları Bulundu

Antandros Antik Kenti’nin 3000 Yıllık Balık Sosu Yeniden Yapıldı


Hürriyet.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login