Assos’ta 2.300 Yıllık Balık Tabakları ve Olta Kancası Bulundu

Çanakkale’deki Assos Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda pişmiş topraktan yapılmış 2.300 yıllık balık tabakları ve olta kancası bulundu.

Behramkale köyü sınırları içinde kalan Antik Çağ’ın en önemli liman kentlerinden Assos’ta 2.300 yıllık üç balık tabağı ile aynı dönemlere ait olduğu tahmin edilen olta kancası bulundu.

Antik Çağ’da “Troas” olarak adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Yunanistan’ın Midilli Adası’nın karşısında kurulan kent, asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

(Assos’ta Vücudu Yağdan Temizlemek için Kullanılan Aletler Bulundu)

Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, bu örneklerin, antik çağda Assos’ta balık tüketimine ilişkin önemli veriler olduğunu, bunun dışında yine balık avlamada kullanılan bronzdan yapılmış oltaların da sıkça bulunduğunu söyledi. Kazılarda ayrıca ağ örümünde kullanılan bazı aletler de bulundu.

Arslan, Assos’un Ege Denizi kıyısında bir liman kenti olması dolayısıyla antik dönemde temel besinler arasında balıkçılığın önemli yer tuttuğunu belirtti.

Modern çağda kullanılan oltalarla aynı

Arslan, “Sözü edilen balık tabakları, Helenistik dönemde yaygın olarak kullanılmış. Sonraki dönemlerde pek görülmüyor ancak olta dediğimiz balık avlamada kullanılan kancalar ise Bizans dönemine ait kesintisiz olarak aynı tipte varlıklarını devam ettiriyor. Bugün modern çağda kullandığımız oltalarla biçim olarak tamamen aynı. MÖ 5. yüzyıldan başlayıp Bizans dönemine kadar olan tabakalarda bu oltalara rastlıyoruz.”

Balıklar tuzlanarak saklanıyordu

Prof. Dr. Arslan, ticari bakımdan bölgede tahıl ürünleri, bal, kuru üzüm ve diğer türlerin revaçta olduğunu, bunların dışında özellikle kentlerin ihraç ettiği malların arasında tuzlanmış balığın önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Balıkların avlandıktan sonra tuzlanıp amfora olarak bilinen kaplarda diğer kentlere gönderildiğini belirten Arslan,

“Ancak tabii Assos’un bu balıkları ihraç ettiği konusunda elimizde bir kanıt yok. Tabaklar günümüzden 2300 yıl öncesine ait, oltanın da yine aynı dönemlere ait olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğu yere göre söylüyoruz çünkü olta biçim olarak uzun bir sürece sahip. O yüzden bulunduğu tabakaya göre tarihini verebiliriz ama balık tabaklarının Helenistik Çağ’dan sonra pek görülmeyen bir kap grubu olduğunu söyleyebiliriz.”

Balık yerken kullanılan kaplar

Arslan, bu tabakların, balık yemede kullanılan, ortalarında çukurluklar olan yayvan kaplar olduğunu ifade etti.

Antik dönemde balıkların, ızgara yapılarak tüketildiği bilgisini veren Arslan, “Herhalde suyunun bu hazneye birikerek balığın yumuşamasını önlemek amacıyla böyle bir formül geliştirildiğini söyleyebiliriz.” dedi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login