Mısır’da Rahip Mumyaları Olan 30 Tabut Keşfedildi

Mısır’daki Luksor yakınlarında yer alan antik nekropol El Assasif’te içlerinde rahip mumyaları olan 30 ahşap tabut keşfedildi.

Luksor yakınlarındaki antik nekropolis El Assasif’te içlerinde mumya bulunan 30 tabut keşfedildi. Tabutlar günümüzden yaklaşık 3.000 yıl öncesine tarihleniyor.

İçlerindeki mumyaların antik Mısır rahiplerine benzetildiği bu tabutlar yaklaşık 3.000 yıl öncesine tarihlendiriliyor.

Tabutlar üzerindeki renkli çizimler öylesine iyi korunmuş ki karmaşık desenleri, Mısır tanrılarını ve hiyeroglifleri açıkça görmek mümkün.

(Birlikte Gömülen 60 Mumya Korkunç Şekilde Ölmüş)

El Assasif’teki çalışmaları yöneten Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, tabutların 18’i yukarıda 12’si aşağıda olmak üzere iki sıra halinde yerleştirilmiş şekilde keşfedildiğini söylüyor.

Tabutların son derece iyi korunmuş olması üzerilerindeki renkli çizim ve hiyerogliflerin açıkça görülmesini sağlıyor.

Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled al-Anani tabutların istisnai derecede iyi boyanmış ve iyi korunmuş durumda olduğunu belirterek içlerinde 23 erkek 5 kadın ve 2 çocuk mumyası bulunduğunu bildiriyor.

Arkeologlar, yapılan basın açıklaması sırasında biri bir erkeğe diğer bir kadına ait olan iki tabutu kameralar önünde açtı. Açılan tabutlar içerisindeki mumyalar yüzlerini ve vücutlarını tamamen örten sargıları bozulmamış ve son derece iyi korunmuş gözüküyordu.

Mumyalarla birlikte herhangi bir eser bulunmamış olsa da bazı eserlerin sargıların arasına gizlenmiş olabileceği söyleniyor.

Bulunan 30 mumyadan 23’ü erkek, 5’i kadın 2’si ise çocuk. Basın açıklaması sırasında kameralar önünde açılan tabutlarda, sargıların da tabutlar kadar iyi korunmuş olduğu görüldü.

Alandaki kazı çalışmaları devam ederken arkeologlar da tabutlar üzerindeki hiyeroglifleri çözmeye, çizimleri ve mumyaları incelemeye çalışıyor.

Tabutlar ve mumyalar üzerinde yapılacak analizlerin bu insanların kimler olduğuna, neden tabutla gömüldüklerine, tam olarak hangi dönemde yaşadıklarına ve hayatlarının nasıl olduğuna ışık tutabileceğine inanılıyor.

Al-Anani, geçtiğimiz tarihlerde birçok keşfin yapıldığı büyük bir nekropolis olan El-Assasif’teki tabutların Kasım ayında Luxor’dan Kahire’deki Büyük Mısır Müzesi’ne taşınacağını söylüyor.


Live Science. 19 Ekim 2019.

Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login