23.000 Yıllık Bilinen En Eski Olta İğneleri Japonya’da Keşfedildi

Dünyanın bilinen en eski olta iğneleri Japonya’daki Sakitari Mağarası’nda keşfedildi.

23.000 Yıllık Bilinen En Eski Olta İğneleri Japonya'da Keşfedildi

Japonya’daki Sakitari Mağarası’nda 23.000 yıllık, bilinen en eski balık kancaları bulundu. Böylece denizcilik teknolojisinin gelişimi, Asya – Pasifik bölgesinde bilinenden çok daha önceye çekildi.

PNAS dergisinde yayımlanan makaleye göre, Okinawa adasının güney kıyılarındaki Sakitari Mağarası’nda bulunan 23.000 yıllık olta iğneleri, deniz salyangozu kabuğundan titizlikle yapılmış.

Bulunan olta iğnelerinin, Timor’da bulunan 16.000 yıllık olta iğnelerinden ve Papua Yeni Gine’de bulunan 18.000 yıllık olta iğnelerinden daha eski olduğu düşünülüyor.

Önceden erken insanların, besin kaynağı olarak fakir görülen adalarda hayatta kalmak için çok zorluk çektikleri düşünülüyordu. Fakat Okinawa adasındaki mağarada olta iğnelerinin yanısıra boncuklar, aletler gibi eserler ve yanmış kurbağa, kuş, yılanbalığı kemikleri gibi atalarımızın yemiş olabileceği birçok hayvan kalıntısı da bulundu.

Araştırmacılar, mağarada bulunan ve sonbaharda yakalanıp tüketilebilmiş olabilecek tatlı su yengeçleri kalıntılarından yola çıkarak, erken insanların mevsimlik olarak bile güzel bir şekilde beslendiklerini belirtiyor.

Tüm bu materyaller göz önüne alındığında, Okinawa adasında ilk insan yaşamının 35.000 yıl önce başlamış olabileceği düşünülüyor.

Makalenin eş yazarlarından ve Okinawa Müzesi küratörü Masaki Fujita, denizcilik teknolojisinin, insanın dünyaya yayılımında anahtar role sahip olduğunu söylüyor.

Fujita; “İnsanların ilk önce Avustralya’ya 50.000 yıl önce ulaştığını, ancak insanların denizciliğe adaptasyonunun sadece Avustralya ve Endonezya adalarında geliştiği biliniyordu. Bizim bulgularımız, Paleolitik dönem insanlarının sadece Avustralya ve Endonezya adalarında değil, çok daha büyük bir coğrafi bölgede denizcilik teknolojisi geliştirdiğini gösteriyor.” diyor.

Fujita ayrıca mağarada 30.000 ila 35.000 yıl öncesine tarihlenen balık ve insan kemikleri bulduklarını, bu yüzden çok daha eski balıkçılık aletleri bulmayı beklediklerini söylüyor.


CNN

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login