Japonya’nın 27.000 Yıllık En Eski İnsan İskeleti Bulundu

Japonya’nın güneyinde Okinawa adasında yer alan çökmüş bir mağarada, ülkenin en eskisi olduğu düşünülen 27.000 yıllık insan iskeleti bulundu.

Yaklaşık 27.000 yaşında olduğuna inanılan bir insan iskeleti, Okinawa’daki Nishihara kasabasındaki bir kültür tesisinde sergileniyor. F: KYODO

Okinawa Prefecture Arkeoloji Merkezi’nin bildirdiğine göre, Eski Taş Devri’nden kalma neredeyse tüm haldeki bu iskelet, kasıtlı olarak mağaraya yerleştirilmiş gibi gözüküyor ve bu dönemde bir cenaze töreni yapıldığının ilk kanıtını oluşturuyor.

Daha önce, Japonya’da keşfedilen 22.000 yıl öncesinden kalma en eski insan kemikleri, Okinawa ana adasının güney kesiminde bulunmuştu.

Kısmi iskelet, Okinawa başkenti Naha’nın güneybatısında, Ishigaki Adası’ndaki Shirahosaonetabaru mağarasında 2010-2016 yıllan arasında yapılan araştırmada keşfedildi.

Okinawa Bölgesi’ndeki Ishigaki Adası’ndaki Shirahosaonetabaru mağarasında bulunan kısmi iskelet. F: Okinawa Prefecture Archaeological Center]

Okinawa Prefecture Arkeoloji Merkezi müdürü Kamenobu Kinjo, “Bu keşif, Japonya’nın insanlık tarihinde yeni bir bölüm açabilecek nitelikte önemli bir keşiftir.” diyor.

Merkezden yapılan açıklamada, bulunan kısmi iskeletin yüzünün yere bakar vaziyette olduğu ve o dönemde insanların gömülmedikleri belirtildi.

Mağarada ayrıca en az 19 bireye ait olduğu düşünülen toplam 19 insan kemiği parçası da bulundu.

Japonya’daki Ortaçağ Kalesi’nde Tuhaf Keşif: Roma ve Osmanlı Sikkeleri

23.000 Yıllık Bilinen En Eski Olta İğneleri Japonya’da Keşfedildi

Kadınların Giremediği Japon Adası Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Giriyor


Japantimes. 20 Mayıs 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply