Japonya’da 2200 Yıllık Kılıçta Köpekbalığı İmgesi Bulundu

Japonya’da bir müzenin deposunda bulunan MÖ 2. yüzyıla tarihlenen bronz kılıcın üstünde, kazınarak yapılmış bir köpekbalığı imgesi bulundu. Tottoro Bölge Müzesi’ndeki kılıcın ağız kısmındaki köpekbalığı imgesiyle ilk defa, bronz bir objenin üstünde böyle bir imge keşfedilmiş oldu.

köpekbalık2

(Görsel: Eijiro Morii)

Kılıçla ilgili sorun, kökeninin bilinmiyor olması. Kılıç 26 yıl önce, ölen bir koleksiyonerin ailesi tarafından müzeye bağışlanmıştı. Bunun dışında kılıç hakkında hiçbir şey bilinmiyor ve nerede keşfedildiğine dair hiçbir kayıt da bulunmuyor.

Daha önce Japon Denizi’ne bakan yerleşimlerde Yayoi Seramik Kültürü’ne (MÖ 300-MS 300) tarihlenen çanak çömleklerde ve tahta objelerde köpekbalığı resimleri bulunmuştu. Fakat bronz bir objede böyle bir imgenin ilk defa görülmesi araştırmacıları meraklandırıyor. Kılıç, Orta Yayoi dönemine tarihleniyor.

42 cm uzunluğundaki kılıcın bıçak kısmını inceleyen Nara Araştırma Enstitüsü, 2-3 cm boyundaki köpekbalığı kazımasını fark etti. Aerodinamik şekline, iki sırt yüzgecine ve diğer ayrıntılara dayanarak araştırmacılar, bunun bir yunus ya da sıradan bir balık olmadığına karar verdi. Köpekbalığı imgesi, büyük ihtimalle keskin bir taşla ya da bir metal aletle yapılmıştı.

Mitolojik “Inaba no Shirousagi” (Inaba Tavşanı) hikayesinde balıkların da yer almasına dayanarak, araştırmacılar antik zamanlarda Japonların köpekbalığına aşina olduğunu biliyor. Inaba, Tottori bölgesinin doğu kısmının eski ismi.

köpekbalık1

Kılıçtaki köpekbalığı resminin illüstrasyonu (Tottori bölgesel hükümetinin sağladığı materyellerden alınmıştır)

Üzerlerinde köpekbalığı çizimleri olan ve Yayoi dönemine tarihlenen çömlekler ve tahta  objeler, Tottori’deki Aoyakamijichi, Toyooka’daki Hakaza, Hyogo Bölgesi, ve Izumo’daki Shiroedakojin yerlerindeki arkeolojik yerleşimlerde bulundu.

Tottori Bölgesel Arşivleri’nde çalışan araştırmacı Isao Yumura “Yayoi döneminde Sanin bölgesinde (özellikle Tottori ve Shimane kısımlarında) ticaret sayesinde kültürel bir birlik vardı. Oradaki insanlar büyük ihtimalle bir sembol olarak köpekbalıklarını çizdi. Köpekbalıkları tekrar tekrar dişlerini döker ve yenilerini çıkarır. Ayrıca köpekbalığı eti amonyak açısından zengindir ve bu da çürümesini zorlaştırır. Belki de köpekbalıkları yenilenmenin ve uzun ömrün bir simgesiydi” diyor.

Nara Araştırma Enstitüsü Arkeoloji Merkezi’nin direktörü Yozo Nanba ” Bronz kılıcın başka bir bölgeden gelmiş olabileceğini, ve oymacıların üstüne kendi işaretlerini kazıdığını düşünüyorum” diyor.


The Asahi Shimbun, 26 Şubat 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login