Assos’ta Amfora İçinde Balık Kılçıkları ve Pulları Bulundu

Çanakkale’deki Assos Antik Kenti’nde, 1.600 yıl önce çöplük olarak kullanılan bir alandaki amforanın içinde balık kılçıkları ve pulları çıktı.

Assos Antik Kenti’nde, Roma Dönemine ait çeşmenin çevresinde milattan sonra 4. yüzyılın sonlarında çöplük olarak kullanılan alanda, bir amfora içinde 1.600 yıllık balık kılçıkları ve pulları bulundu.

Assos Ören Yeri’ndeki kazılar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında 25 kişilik ekip tarafından yürütülüyor. Bu yıl Hellenistik Çağ’da inşa edilen Agora ve Gymnasium, Bizans Dönemi Ksenedochion (misafirhane) yapılarında kazılara devam edildi.

(İlgili: Assos’ta Görkemli Bir Roma Çeşmesi Bulundu)

2022 yılı kazı sezonunda, Agora’nın doğusundaki meclis binası kenarında yer alan çeşme binasında devam eden kazılarda, çeşmenin duvarları ile ana kaya arasındaki boşluğun MS 4. yüzyılın sonlarında çöplük olarak kullanıldığı belirlendi.

Eski dönemlerde kullanılan çöplük alanları, arkeoloji bilimi için oldukça değerli. Çünkü o dönem yaşayan insanların günlük yaşamlarına dair ayrıntılı bilgiler sunuyorlar.

Söz konusu 1.600 yıllık çöplük alanında, çoğunlukla inek olmak üzere domuz, keçi ve diğer hayvan kemikleri yer alıyordu. Çöplükte ortaya çıkartılan bir amfora parçası içinde ise balık pulları ve kılçıklar bulundu.

Bu yıl kazı çalışmalarının meclis binası kenarındaki çeşme binasında devam ettiğini belirten Assos Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Büyük taş yığınları altındaki bu yapının işlevini tespit etmek için başlatılan kazılar sonrasında, bunun MS 2. yüzyılın sonunda yapılan çeşme olduğunu anladık. Önündeki avlu ve ön cephesi tamamen mermerden yapılmış olmasına rağmen, bunların çok küçük bir bölümü günümüze ulaşmış.” diyor.

“Assos’taki tüm yapıların yerel taş olan andezitten yapılması nedeniyle, mermer kullanılan çeşme binası ayrı bir önem taşıyor. Ana kaya kesilerek oluşturulan düzlüğe inşa edilen çeşme ile ana kaya arasında nemi önlemek için 90 cm boşluk bırakılmış. Bu diğer yapılarda sıkça görülen bir uygulama. Çeşmenin duvarları ile ana kaya arasındaki boşluk MS 4. yüzyıl sonunda çöplük olarak kullanılmış.”

“Oradan çıkan malzemeler bunu bize gösteriyor. Arkeolojik kazılarda oldukça değerli olan çöplükler kentteki gündelik yaşam hakkında önemli bulgular sunuyor. Örneğin bu alanda halkın ne tür besin maddeleri tükettiğine ilişkin çeşitli hayvan kemikleri ele geçti.”

“Ağırlıklı olarak inek olmak üzere domuz, keçi ve diğer hayvan kemikleri dikkat çekiyor. Bunların konu ile ilgili araştırmacıların incelemesi sonrasında daha kesin bilgiler elde edilecek. Kemikler yanında bir amfora parçası içindeki pullar ve kılçıklar balığa ait olduğu söylenebilir.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login