Arkeolojik Bulgulara Göre Woodstock Gerçekten Özgür Bir Festivaldi

Arkeolojik araştırmalar, ikonik Woodstock festivalinin önceden planlananın aksine gerçekten kendi yolunu çizdiğini gösteriyor.

Elli yıl önce büyük bir kalabalık, büyüyen bir karşı kültür hareketini kutlamak ve sevdikleri müziğin tadını çıkarmak için New York’un küçük Woodstock kasabasının dışındaki bir mandırada toplandı.

Festival, Rock and Roll tarihinin en etkili anlarından biri oldu. Şimdi ise arkeologlar orijinal Woodstock festivalini belgelemek ve bu Amerikan kültürel havzasının doğasına ışık tutmak için çalışıyor.

(Arkeologlar 1969 Woodstock Konser Alanını Araştırıyor)

Arkeolojiyi uzak geçmişi incelemek için bir araç olarak düşünebiliriz, ancak bu disiplinin yöntemleri, geride bırakılan her şey için bize benzersiz bir görüş verir.

Woodstock kazıları direktörü arkeolog Maria O’Donovan, “Çağdaş dünyayı inceleyen arkeologlar çok önemli. Arkeoloji, geçmişi insanların günlük yaşamlarında kullandıkları ve attığı maddi nesneler aracılığıyla yorumlar. Bu, insanların nasıl yaşadığına ve genellikle ana akım medyadan veya büyük olaylara ve insanlara odaklanmış tarihsel kaynaklardan ayrılan gruplara dair fikirler üreten benzersiz bir perspektif.” diyor.

O’Donovan’ın Woodstock’taki çalışmaları, Woodstock festivalinin ana sahnesini bulmak ve araştırmak için 2018 yılında başladı. 2018’de metal dedektörü araştırması ve test kazıları, fotoğraflarda görünen iki çitten biriyle eşleşen bir çit hattının kalıntılarını ortaya çıkardı. Kazı alanlarından çıkarılan eserler arasında, cam şişe parçaları ve alüminyum kutu kapakları da dahil olmak üzere bir müzik festivalinden beklenebilecek şeylere uyuyordu.

Ek yüzey çalışmaları, Bindy Pazarı olarak bilinen bir alana odaklandı. Bu pazar, orijinal festival organizatörleri tarafından satıcılara ev sahipliği yapmak için hazırlanmış bir alandı.

Bethel Woods Müzesi’nin direktörü Wade Lawrence, Bindy Çarşısı’nın Hindistan’da yaşamış olan organizatörlerden biri tarafından adlandırıldığını ve oradaki bir pazardan çok sayıda Hint halısı satın aldığını, festivaldeki yapıları süslemek için halıları kullandığını söylüyor.

Maria O’Donovan, Bindy Pazarı’nın festivalin ruhunu yansıtan önemli bir kültürel dönüm noktası olduğunu söylüyor: “Bindy Pazarı, satışın yanı sıra ticaret ve takas da dahil olmak üzere işlemlerin ve kültürel etkileşimlerin gerçekleştiği bir buluşma yeriydi. Karşı kültürün gayrı resmi kaygısız ruhunu temsil ediyor.”

O’Donovan’ın ekibi, Bindy Çarşısı’ndaki 13 olası kültürel özellik ile birlikte 24 satıcı kabinini bulabildi ve tanımlayabildi, ancak bu stantların hepsi festival organizatörleri tarafından yapılan orijinal haritalarla uyumlu değil.

Orijinal harita ve Bindy Çarşısı’nın fotoğrafları, bölgede doğal kaya, ağaçlar, ahşap ve diğer malzemelerin geçici düzenlemeleri gibi görünen yaklaşık 25 satıcı kabininin bulunduğunu gösteriyor. Ancak, bu çalışmada haritalanan stantlar, mevcut arkeolojik araştırmaların tanımladığı alanlarla aynı mekânsal düzende değildi.

“Araştırmamız, Woodstock’ta olanların gerçekliğinin, önceden yapılan planlarla eşleşmediğini gösterdi. Bu durum, organizatörlerin festivali kontrol edemediğini ve festivalin kendi hayatını sürdüğünü gösteren bir kanıt daha olduğunu gösteriyor.”

Bir zamanlar müzikseverler tarafından doldurulmuş bir alan, antik bir mezar veya yükselen bir piramit gibi görünmeyebilir, ancak sıradan insanların dağınık, düzensiz yaşamları arkeologların çalışmayı hayal ettiği şeydir.


Forbes. Phys. 28 Haziran 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login