Rusya’da Amazon Savaşçı Kadın Kalıntıları Bulundu

Rusya’nın Ostrogozhsk kentindeki tümülüslerde İskit Amazonları olduğuna inanılan birkaç kadının kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Arkeologlar 2019 kazı sezonunda, ilk olarak 2000 yılında keşfedilen 19 tümülüsün araştırmasını ve kazılarını gerçekleştirdiler.

Tümülüsler üzerinde çalışmalar 2010 yılından bu yana devam ediyor ve bu yıl “dokuz” olarak adlandırılan bir tümülüste, farklı yaş ve sosyal statüdeki dört kadının kalıntıları ortaya çıkarıldı.

(Ermenistan’da Urartulu Kadın Savaşçı Bulundu)

Araştırmada, “dokuz” numaralı tümülüsün daha önce yağmalandığı, ancak bu yağmanın yalnızca kuzey kesiminde olduğu anlaşıldı.

Araştırmanın başındaki Valery Ivanovich Gulyaev, “Amazonlar yaygın bir İskit fenomeniydi, ancak sadece son on yılda yaklaşık 11 silahlı genç silahlı kadın keşfedildi. Onlar için ayrı tümülüsler yapıldı ve genellikle erkekler için gözlenen tüm ölü gömme ritüelleri onlar için de yapılmıştı.” diyor.

Ancak Gülyaev, ilk kez yaş aralığı olarak böylesine farklı dört Amazon kadınının bulunduğu bir gömüt ile karşılaştıklarını söylüyor.

“Tümülüsün bir bölümünde iki set kalıntı bulundu; bir kadın yaklaşık 20 ila 25 yaşında, diğeri 12 ila 13 yaşında bir genç. 30’dan fazla demir ok ucu, kuş biçiminde şekillendirilmiş bir demir kanca, at koşum takımı elemanları, dizginleri askıya almak için demir kancalar, demir bıçaklar, kap parçaları ve çok sayıda hayvan kemiği…”

Araştırmada bulunan çömlekler, MÖ 4. yüzyılın ikinci veya üçüncü çeyreğine tarihlendirildi.

“Bu bulgular, orada gömülen kadınların, kuruluşu Doğu Avrupa’nın İran göçebe kabileleri arasında İskit döneminde olan Amazonlar, yani kadın savaşçılar olduğunu gösteriyor.”

Tümülüsün güney ve batı kesiminde daha fazla kalıntı keşfedildi, ölenler, başları çim kaplı toprak ‘yastıklara’ yerleştirilmiş ahşap kulübelere yerleştirilmişti.

“Birey No.1” olarak adlandırılan ilk kadın, yaklaşık 40 ila 50 yaşındaydı ve çiçek süslemeli damgalı altın plakalardan ve amfora şekilli kolye uçlu takılardan oluşan karmaşık bir başlıkla gömülmüştü. Araştırmacılar, bunun gibi başlıkların “Calafs” veya “Calathos” olarak adlandırıldığını ve sadece İskit’in en zengin “kraliyet” mezarlarında bulunduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, yaşlı kadının kalıntılarını bulmanın, o dönemde bir İskit kadının yaşam beklentisinin 30 ila 35 yaşında olması nedeniyle özel olduğunu söylüyor.

“Birey No. 2” olarak adlandırılan ikinci kadın daha genç ve yaklaşık 30 ila 35 yaşındaydı. Bu kadın “at binicisi” pozisyonunda, eğri ve açılmış bacaklarla gömülmüştü. Yapılan açıklamada, antropolojik araştırmalara atıfta bulunularak, böyle sembolik bir pozisyonda gömülebilmek için bacaklarının tendonları kesilmiş olabileceği belirtiliyor.

Binici kadının sol omzunun altında bronz bir ayna, iki mızrak ve cam boncuklardan yapılmış bir bilezik vardı. Ayaklarının yanında iki çömlek vardı. Bunlardan biri tütsülük ve diğeri siyah astarlı bir kantharos idi. Bu tür kaplar, MÖ 4. yüzyılın ikinci çeyreğinde şarap içmek için ve ritüellerde ve sunularda kullanılıyordu.


CTVNews. 27 Aralık 2019.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login