Arkeologlar 1969 Woodstock Konser Alanını Araştırıyor

Arkeologlar, 1969 yılında, sevgi, protesto ve iyi enerjinin sembolü Woodstock müzik festivalinin meşhur çimenli yamaçlarını araştırıyor.

1969 yılı Woodstock konserinde Jimi Hendrix.

Belki eski bir barış sembolü bulabilirler, ya da hippi boncukları, ya da Jimi Hendrix’in gitar penası…

Bölgede sürdürülen beş günlük kazılar, bazı şaşırtıcı olmayan eserler ortaya çıkardı: eski alüminyumun parçaları, kırık şişe parçaları. Ancak Binghamton Üniversitesi’nin Kamu Arkeoloji Tesisinin ana görevi, The Who, Creedence Clearwater Revival, Janis Joplin ve Joe Cocker’ın 49 yıl önce kalabalıkları tam olarak nerede heyecanlandırdıkları konusunda haritalandırmaya yardımcı olmaktı.

(1.700 Yıllık Müzik Enstrümanı Bulundu ve Hala Çalışıyor)

Sahne alanından 400.000 hayranı ayıran çitlerin kanıtını gösteren bir deliğin yanında duran proje lideri Josh Anderson, “Bu araştırmanın genel amacı, sahne alanını tanımlamaktı.” diyor.

Woodstock konser alanında bulunan bir bira kapağı. C: AP

“Bu kanıtı bir referans noktası olarak kullanabiliriz. İnsanlar bunun üzerinde durabilir ve tepeye bakıp “Oh, burası sanatçıların olduğu yer” diyebilir. Jimi Hendrix burada durdu ve sabah 8: 30’da gitarını çaldı.”

Bethel Woods Müzesi müdürü Wade Lawrence, “Burası, 1960’larda anılmaya başlanan birkaç barışçıl olaydan biri ve Amerikan kültüründe önemli bir tarihi yer.” diyor. Lawrence, arkeologların çalışmasının, gelecek yıl yapılacak olan konserin 50. yıldönümü anması için yürüyüş rotalarını planlamasına yardımcı olacağını söylüyor.

(En Eski Çalınabilir Enstrüman: 9000 Yıllık Flütü Dinleyin)

Woodstock’un önümüzdeki yaz yaklaşan 50. yıl dönümü ile araştırmacılar, 800 dönümlük araziden bir çeşit hatıra veya kalıntı bulmayı ummuştu. Bir gitar penası, kafa bandı vb.

Woodstock konser alanında bir direk deliği. C: AP

Lawrence, çekilen hava fotoğraflarının 69 yılı sahnesi, ışık ve hoparlör kulelerinin tam yerini göstermeye yetmeyeceğini söylüyor.

Arkeologlar, sahne alanının kenarındaki zincir bağlantılı çitin, sahnenin önünden geçen ahşap “Barış Çiti” ile buluştuğu noktayı bulduklarına inanıyor. Artık konser fotoğraflarını, alandaki belirli noktalarla eşleştirebilirler. Bu da, sahnenin köşelerinin 49 yıl önce nerede olduğunu tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Alanda çalışan arkeolog Paul Brown, “Bu araştırma bazen bir bilim, bazen ise bir tahmin işi. Şanslı olmayı umuyorsunuz.” diyor.

Arkeologlar Woodstock 69′ konser alanında araştırma yapıyor. C: AP

Arkeologların yol boyunca buldukları eserler, derinlik ve konum için analiz edilecek ve haritalandırılacak. Şişe kapakları gibi eskimiş eserler, yüzey seviyesinin konser zamanında nerede olduğunu gösterdiği için yararlı olabilir.

Lawrence, arkeologların raporunun, müze yetkililerinin orijinal sahne alanlarını canlandırmayı düşündükleri için kullanılacağını söylüyor. Müze, çok fazla önem verdiği için, alanda yapılan her türlü değişikliği dikkatli bir şekilde inceliyor.

(43.000 Yıllık Dünyanın En Eski Enstrümanı Neandertal Flütünü Dinleyin)

Yakın zamanda konser alanına gelen bir grup ziyaretçi, alanın köşesine konserin anısına büyük bir metal plaket yerleştirdi. Ziyaretçilerden bazıları fotoğraf çektirirken barış işareti yaparken, bir kısmı ise sessizce çimenli genişliklere bakarak daldı.

67 yaşındaki Woodstock emektarı Charles Maloney, “İnsanları buraya çeken bir şeyler var ve bundan tek etkilenen ben değilim. Yani burada şu an 200 kişi bile olabilir. Ve hala sessizliği duyabiliyorsun.” diyor.


Morningjournal. 23 Haziran 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login