Ardahan’da Bulunan Rus Yarbay Tekrar Gömüldü

Geçtiğimiz yıl Ardahan’da bir inşaat alanında üniformasıyla gömülmüş halde bulunan Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski, Rus hükümeti tarafından alınmayınca yeniden defnedildi.

Ardahan’da Karagöl Mahallesi’nde inşaatın temel kazısı sırasında bulunan ve Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç’e ait olduğu belirlenen iskelet, Rus hükümeti tarafından alınmayınca 16 ay sonra yeniden Ardahan’da defnedildi.

Karagöl Mahallesi’nde bir inşaatta 25 Nisan 2017’de başlatılan temel kazısı sırasında, üzerinde haç işareti olan 2 metre uzunluğunda, 90 santim derinliğinde bir tabut bulundu. Özel bölmede olan tabut çıkarılıp kapağı açıldığında, sakalları, paltosu, çizmeleri üzerinde duran bir iskelet bulundu.

(Ardahan’da Bulunan Rus Asker Yarbay Rjepetski Çıktı)

Askeri kıyafetin apoletinde 3 yıldız ve 20 rakamı bulunduğu belirlendi. Etrafı tuğlalarla örülü mezarın içindeki iskeletin, Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç’e ait olduğu tespit edildi. Yarbay Karloviç’in iskeleti, tabutu ile birlikte Kars Müze Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yaklaşık 16 ay Kars Müze Müdürlüğünde muhafaza edilen Karloviçin iskeleti, Rus hükümetinin cenazeyi almaması üzerine tabutuyla birlikte yeniden Ardahana getirildi. Karloviç için bugün yapılan defin programına, Ardahan Vali Yardımcısı Mehmet Çetin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Rusya’nın Trabzon Başkansolosluğu Ateşesi Arif Memmedov katıldı.

1993 yılında yapılan evin arsasında yapılan kazıda Karloviç’e ait mezarın çıktığını belirten Yalçın Kurt, “Kars Müzesi’ne almıştık. Rusya ile yürütülen görüşmeler sonucu, Türkiye’de defnedilmesi uygun görüldü. Gerekli ilaçlama işlemleri yapıldı ve bugün de Yarbay Karl Karloviç devletin resmi yetkilileri huzurunda, Rusyanın Trabzon Ateşesi’nin de katılımıyla bizim topraklarımıza defnedildi. Böylece uzun süredir bekleyen konu çözülmüş oldu.” dedi.

Yarbay Karl Karloviç, merkeze bağlı Sulakyurt köyünde eski bir Hristiyan mezarlığına defnedildi.

Karl Karloviç Rjepetski Kim?

Rus tarihi kaynaklarına göre, Yarbay Rjepetski, Polonya kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak Estonya’nın başkenti Tallin’de doğdu. O dönem Estonya Rusya’ya aitti. Yarbay Rjepetski Varşova Askeri Okulu’nu bitirdi. Sibirya ve Orta Asya’da görev yaptı. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan’a tayini çıktı. Ardahan’da 1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı.

Rjepetski’nin ailesi ise Ukrayna’nın batısındaki Volinski bölgesinden. Varşova piyade askeri okulda eğitim aldı. Ölümünden sonra eşi ve 2 kızının Tiflis, Grodno ve 1904 yılında Moskova’da yaşadığı iddia ediliyor.

Rjepetski katolikti. Ardahan’da ise Roma Katolik Kilisesi yoktu. Dolayısıyla Ermeni Katolik Kilisesi cenaze ayin işlemlerini yaptı. Ölüm ile ilgili belgeyi Ermeni Katolik Kilisesi’nin hem Rus, hem de Ermeni dilinde yazdığı ortaya çıktı. Belgede beyin kanaması sonucunda hayatını kaybettiği yazıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login