Ardahan’da Rus General Geyman’a Ait Mezar Bulunmuş Olabilir

Ardahan’da apartman inşaatı için yapılan temel kazısında, 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşına katıldığı düşünülen Rus generale ait bir mezar bulundu.

Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde iş makinasıyla temel kazısı yapılırken, üzerinde haç işareti olan bir tabut ortaya çıktı. Bunun üzerine kazı çalışmaları durduruldu ve yetkililere haber verildi. Olay yerine gelen polis, kazı alanının etrafında güvenlik önlemleri aldı. Kazı yerine gelen Kars Müze Müdürlüğü ekipleri, sahada inceleme başlattı. Toprak altındaki tabutu çıkaran yetkililer, tabutun içerisinde bir Rus generaline ait olduğu düşünülen iskelet, bot ve palto olduğunu söyledi.

Kısa sürede sosyal medya üzerinden yayılan haber üzerine tabutu görmek için yüzlerce kişi inşaat alanına  akın etti. Rus generalin saçının, sakalının, paltosunun ve botlarının hala yerinde olması halkın büyük ilgisini çekti.

Rus generale ait olduğu ileri sürülen tabuttaki iskeletin savcılık tarafından yapılacak incelenmenin ardından Kars Müzesi’ne teslim edileceği belirtildi. İnşaat temel kazısında bulunan tabutta ilk incelemeyi yapan Kars Müzesi’nde görevli arkeolog, bunun bir Rus generale ait olabileceğini söyledi.

Arkeolog Solaklıoğlu: “Emniyete dün akşam saatlerinde inşaat kazısı sırasında bir tabut bulunduğu ihbarı geldi. Bizler de inşaat alanına gelerek gerekli incelemeleri yaptık. Yaptığımız incelemede Rusların 1878’den sonra buraya yerleşmesini göz önüne alarak muhtemelen o dönemde yaşamış bir Rus generale ait bir tabut olduğunu tahmin ediyoruz. Tabut içerisinde değerli bir şeye rastlanılmadı. Rus askeri Hıristiyan dinine göre tabut içerisinde gömülü şekilde bulundu.”

Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman olabilir

Sputnik’in Rus tarihi kaynaklardan yaptığı araştırmaya göre, Ardahan’da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken bulunan tabutun Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a (1823-1878) ait olabileceği düşünülüyor.

Tarihi bilgilere göre, Geyman’ın 13 Nisan’da 1878 yılında Kars’ta veba hastalığında dolayı hayatını kaybetti. O dönem Rus askeri tarihi bilgilerde Ardahan’ın Kars’a ait bir eyalet olarak görüldüğü biliniyor.

Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman (1823-1878) F: K.O.Broj ve İ. Matyuşin adlı Rus ressamlar.

Tümgeneral Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya’da askeri operasyonlara katıldı. Rusya tarihinde “Kafkasya’nın fatihi” olarak tanınan bir general.

1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalyalarla ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan’da Kars’ta hayatını kaybetti.

Kars’ta gömülmüş olabilir

Rus tarihi bilgilerinde Geyman’ın nerede toprağa verildiği konusunda bir bilgi yok. Sadece bir Rus sitesinde Geyman ailesi hakkında yazılan bilgilerde Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın Kars’ta 1878 yılında toprağa verildiği yazılıyor. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde generalin adına bir köy ve bir dağ var: Geymanovskaya Kozak köyü (Kuban bölgesi) ve Geyman dağı (Tuapse bölgesinde). Geyman’ın yeğeni Aleksandr Geyman’ın da Rus ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı biliniyor. Torunu Vasili Geyman da, Sovyet tarihçi akademisyen olarak tanınan bir isim.

Zonguldak’ta Bulunan 1000 Yıllık Komutanın Yüzü Canlandırıldı

Konya’da Antik Yunan Komutanına Ait İki Tonluk Mezar Steli Bulundu


DHA, Sputnik. 

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login