Ardahan’daki Toplu Rus Askeri Mezarının Arşiv Fotoğrafı Bulundu

Ardahan’da bulunan ve gündeme oturan General Vasiliy Geyman ve diğer Rus askerlerinin iskeletlerinin çıktığı alana ait arşiv fotoğrafı bulundu.

Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen mezar. F: DHA

Rus tarih kaynaklarından yapılan araştırmalar sonucunda, Ardahan’daki toplu Rus askeri mezarının, askeri operasyon haritasının fotoğrafları ve Ardahan çatışmasını anlatan bir tablo bulundu.

Ardahan’da apartman inşaatı için yapılan temel kazısında, 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşına katıldığı düşünülen Rus generale ait bir mezar bulundu. Kısa sürede sosyal medya üzerinden yayılan haber üzerine tabutu görmek için yüzlerce kişi inşaat alanına  akın etti. Rus generalin saçının, sakalının, paltosunun ve botlarının hala yerinde olması halkın büyük ilgisini çekti. Vücudu ve kıyafetlerinin büyük bölümünün iyi korunduğu Rus generalin mezarının olduğu alanda, çok sayıda askeri bot ve asker iskeletleri bulundu.

‘Ardahan’da toplu bir mezar’ adlı fotoğraf. F: iskatelklada.tuapse.ru

Ardahan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen mezarın bulunduğu bölgede asker kıyafetli birçok mezar daha ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre, Rus generalin mezarının olduğu alanda bulunan çok sayıdaki asker iskeleti, o dönem Rus ordusunda başlayan tifüs salgınından öldü. Tarihçilerine göre, hastalıktan ölen askerler toplu mezarda toprağa verilmiş olabilir.

Fotoğrafta “Ardahan’da toplu bir mezar” yazılı. Uzmanlar, bu anıtın şu an muhtemelen yıkılmış olduğunu düşünüyor. Haritada ise Rus ordusunun Kars, Ardahan ve Erzurum’a yönelik operasyonları çizilmiş. 19. yüzyılın Rus ressamlarıdan Aleksey Kivşenko’ya ait tablo da Ardahan kalesine yapılan saldırıyı anlatıyor.

Kars, Ardahan ve Erzurum’a yönelik operasyonları anlatan askeri harita. F: iskatelklada.tuapse.ru

Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman Kim?

Tarihi bilgilere göre, Geyman’ın 13 Nisan’da 1878 yılında Kars’ta bir hastalıktan hayatını kaybetti. O dönem Rus askeri tarihi bilgilerde Ardahan’ın Kars’a ait bir eyalet olarak görüldüğü biliniyor.

Rus ressam Aleksey Kivşenko’nun Ardahan kalesine hücumu anlatan tablosu. F: iskatelklada.tuapse.ru

Tümgeneral Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya’da askeri operasyonlara katıldı. Geyman, Rusya tarihinde “Kafkasya’nın fatihi” olarak tanınan bir general. 1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalya ile ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan’da Kars’ta hayatını kaybetti. Rus tarihi bilgilerinde Geyman’ın nerede toprağa verildiği konusunda bir bilgi yok.

Ardahan’da Rus General Geyman’a Ait Mezar Bulunmuş Olabilir

Rus Generalin Bulunduğu Alanda Asker Kıyafetli Birçok İskelet Çıktı


Sputnik News. 2 Mayıs 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login