Ardahan’da Bulunan Rus Asker Yarbay Rjepetski Çıktı

Ardahan’a bir inşaatın temel kazısında bulunan Rus askere ait iskelet, Vasiliy Geyman’a değil, Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’ye ait çıktı.

Ardahan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen tabut içindeki cesedin kimliği belli oldu. Henüz resmi açıklama yapılmasa da, Kars Müzesi’nde mühürlenip koruma altına alınan subay, Yarbay Karl Karloviç Rjepetski çıktı. Rus uzmanlar da General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğu görüşünde.

Yarbay Rjepetski, 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı ve 1894 yılında beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetti.

Türkiye’den uzmanlar, cesedin üzerindeki üniformadan Rus yarbayın kimliğiyle ilgiyi bazı bilgileri elde etti. Rus yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda da çok büyük bir ihtimalle cesedin kimliğinin belli olduğu belirtildi. Rus arşivlerinde Yarbay Karloviç’in mezar yeri Ardahan Asker Mezarlığı olarak geçiyor.

Ardahan’daki bulunan tabutla ilgili araştırmalara katıldığını anlatan Rusya Askeri Tarih Arşivi uzman görevlisi Oleg Çistaykov, apolet sayesinde olayı çözdüklerini anlattı.

Rus uzman, “Apolet üzerindeki yıldız ve rakamları araştırdık. Genelkurmay Başkanlığı arşiv belgelerini inceledik. Sonuç olarak Ardahan’da Rus mezarlığında toprağa verilen tek yarbay rütbesindeki askerin Pjepetski olduğu anlaşıldı.” dedi.

Karl Karloviç Rjepetski Kim?

Rus tarihi kaynaklarına göre, Yarbay Rjepetski, Polonya kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak Estonya’nın başkenti Tallin’de doğdu. O dönem Estonya Rusya’ya aitti. Rjepetski’nin ailesi ise Ukrayna’nın batısındaki Volinski bölgesinden. Varşova piyade askeri okulda eğitim aldı. Ölümünden sonra eşi ve 2 kızının Tiflis, Grodno ve 1904 yılında Moskova’da yaşadığı iddia ediliyor.

Rjepetski katolikti. Ardahan’da ise Roma Katolik Kilisesi yoktu. Dolayısıyla Ermeni Katolik Kilisesi cenaze ayin işlemlerini yaptı. Ölüm ile ilgili belgeyi Ermeni Katolik Kilisesi’nin hem Rus, hem de Ermeni dilinde yazdığı ortaya çıktı. Belgede beyin kanaması sonucunda hayatını kaybettiği yazıyor.

Resmi karar çıkmadı

Ardahan merkez Karagöl Mahallesi’ndeki bir inşaat alanında 25 Nisan günü yapılan kazıda bulunan tabutta, üniformasıyla gömülmüş Rus generale ait olduğu değerlendirilen cesedin korunması ve kimlik tespiti amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor.

Fakat cesedin kime ait olduğuna ilişkin önceki gün Kars Müze Müdürlüğü’nde toplanan kuruldan bir karar çıkmadı. Eksik bilgi ve belge nedeniyle kararın bir ay sonrasına kaldığını belirten Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürü Efsal Alantar, “Her ay olduğu gibi, bu ay da 12 kişilik uzman ekip toplandı. Ancak Rus subayın cesediyle ilgili eksik bilgi ve belgelerden dolayı, karar çıkmadı. Rus subaya ait olduğu değerlendirilen ceset ile ilgili karar 24- 25 Haziran’daki toplantıya kaldı.” dedi.

Rus Generalin Bulunduğu Alanda Asker Kıyafetli Birçok İskelet Çıktı

Ardahan’daki Rus General ve Askerler Tifüs Salgınından Ölmüş Olabilir


Sputnik News, DHA.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply