İzmir’deki Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Lüks Yaşamın İzleri Bulundu

İzmir Bornova’daki Yassıtepe Höyüğünde 5.000 yıl öncesine ait, ‘site’ anlayışının hakim olduğu 75-80 metrekarelik lüks evler bulundu.

Yeşilova Höyüğü’ne bağlı olarak yürütülen Yassıtepe kazılarında, 5.000 yıllık yerleşim merkezinde 75-80 metrekarelik lüks evler bulundu. Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, “Kaliteli yaşam için bütün olanakları kullanmışlar. Binalar tekdüze yapılmış, aynı anda inşa edilmiş bir kompleks niteliğinde. Site bir dere kenarında inşa edilmiş ve balıkçılık yapılmış.” dedi.

 

 

Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, 1923 yılı haritalarını inceleyerek bölgede eski bir yerleşim alanı olabileceğini belirlediklerini ve 2010 yılında Yeşilova Höyüğü kazı çalışmalarına bağlı olarak Yassıtepe Kazı Alanı’nda çalışmaya başladıklarını belirtti.

Metalin kullanıldığı, savaşların yapıldığı, rant ve ticaret olgularının yaşandığı bir dönemin izlerine toprak yüzeyine çok yakın yerde rastladıklarını anlatan Derin, “Buluntular neredeyse toprak yüzeyine 10 santim derinlikte başlıyor. 10 tane üst üste yerleşim keşfettik. En üstteki Troya ile çağdaş bir yerleşim. Neredeyse küçük bir Troya kenti kazıyoruz denilebilir” dedi.

Troya’nın mitolojilere konu olmuş bir medeniyet olduğunu, deniz kıyısında yerleşime sahip bulunduğunu aktaran Derin, “İnce, uzun, metal, bronz baltaların, taş aletlerin olduğu Troya ile burası çok benzer. Troya ile benzer çanak çömleklerin olduğu bir yerleşim alanı” dedi.

Evlerin verandaları var

Yapılar inşa edilirken evlerin tek tek düşünülmediğini, bütün mekanların planlandığını, tek bir planda tüm şehircilik altyapısının hazırlandığını düşündüklerini belirten Derin, her bir evin 75-80 metrekare alana sahip olduğunu belirtti.

Derin, yerleşimde “site” anlayışının hakim olduğunu, kent çevresinde savunma duvarları bulunduğunu söyledi ve şöyle devam etti;

“Lüks yaşam 5.000 yıl önce burada başlamış. Ürettikleri çanak çömlekler son derece kaliteli. Kaliteli süs eşyaları var. Hububatlarını, sıvılarını hem toprak üstünde hem toprağın altında saklamışlar. Yaşamı kendilerine en uygun ve rahat hale getirmek için bütün olanakları kullanmışlar. Evlerin en önemli özelliklerinden biri önlerinde veranda gibi boşlukların olması. Günlük hayatta oturup konuşabilecekleri alanlar var. Yaşamları sadece eve sıkıştırmamış, verandalara yaymışlar.”

Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri

8500 yıllık Neolitik bir yerleşim olan Yeşilova Höyüğü İzmir’in şimdiye kadar bilinen en eski yerleşim alanı olma özelliği taşıyor. Bilimsel kazı çalışmaları 2008 yılından beri Zafer Derin kazı başkanlığında yürütülüyor. Höyükte Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Roma dönemlerine ait arkeolojik tabakalar yer alıyor. Yeşilova Höyüğü’nde en az 8500 yıl önce başlayan yerleşim süreci MÖ. 6000 yıllarında Yassıtepe ve civarına doğru yayıldı. Yassıtepe, Yeşilova Höyüğü kazı çalışma programına bağlı olarak yerleşimin Neolitik Dönemin sonundaki (MÖ. 6000-5800) yayılımını saptamak, Kalkolitik ve Tunç Çağ süreçlerine ilişkin yerleşik yaşamı öğrenebilmek amacıyla ilk kez 2010 yılında kazılmaya başlandı. Yüzey toprağının hemen 10 cm. altında başlayan, taş duvarlı ince uzun evlerden oluşan yerleşim, Troya kentinin en eski tabakası Troya I ile çağdaş. Bu alanda yüzey toprağının altında çıkartılan mimari kalıntılar Troya’da olduğu gibi ince uzun yapılar şeklinde.

İzmir’deki Yassıtepede 5000 Yıllık Üzüm Çekirdekleri Bulundu

İzmir’in En Eski Yerleşiminde Kırmızı Renk Modaydı


DHA, AA.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply