İzmir’deki Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Üzüm Çekirdekleri Bulundu

İzmir’deki Yassıtepe Höyüğü’nde Bornova Misket Üzümü’ne ait olduğu tahmin edilen 5,000 yıllık üzüm çekirdekleri bulundu.

İzmir'deki Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Üzüm Çekirdekleri Bulundu

İzmir’in Bornova ilçesinde yer alan Yeşilova Höyüğü’nde en az 8500 yıl önce başlayan yerleşim sürecinin MÖ. 6000 yıllarında aynı bölgede yer alan Yassıtepe ve civarına kaydığı biliniyor. Yassıtepe’de dünyaca ünlü Bornova Misket Üzümü’ne ait olduğu tahmin edilen 5,000 yıllık üzüm çekirdekleri, Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde düzenlenen organizasyonda tanıtıldı.

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, her iki kazı alanından çıkan buluntuları, Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde düzenlenen organizasyonda tanıttı.

Genelikle pithos ve diğer çömleklerin dibinde kuruyarak karbonlaşmış durumda buldukları üzüm çekirdekleri ve tanelerinin sadece Bornova değil, İzmir’in en eski üzüm kalıntıları olabileceğini belirten Derin, “Bölgede yaptığımız kazılarla Batı Anadolu Kültür Tarihi’ne yeni bulgular kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri

8500 yıllık Neolitik bir yerleşim olan Yeşilova Höyüğü İzmir’in şimdiye kadar bilinen en eski yerleşim alanı olma özelliği taşıyor. Bilimsel kazı çalışmaları 2008 yılından beri Zafer Derin kazı başkanlığında yürütülüyor. Höyükte Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Roma dönemlerine ait arkeolojik tabakalar yer alıyor. Yeşilova Höyüğü’nde en az 8500 yıl önce başlayan yerleşim süreci MÖ. 6000 yıllarında Yassıtepe ve civarına doğru yayılım göstermiştir. Yassıtepe, Yeşilova Höyüğü kazı çalışma programına bağlı olarak yerleşiminin Neolitik Dönemin sonundaki (MÖ.6000-5800) yayılımını saptamak,  Kalkolitik ve Tunç Çağ süreçlerine ilişkin yerleşik yaşamı öğrenebilmek amacıyla ilk kez 2010 yılında kazılmaya başlanmıştır.  Yüzey toprağının hemen 10 cm. altında başlayan, taş duvarlı ince uzun evlerden oluşan yerleşim, Troya kentinin en eski tabakası Troya I ile çağdaştır. Bu alanda yüzey toprağının altında çıkartılan mimari kalıntılar Troya’da olduğu gibi ince uzun yapılar şeklindedir.

İzmir’in En Eski Yerleşiminde Kırmızı Renk Modaydı


DHA, İzmir Müzesi

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login