Silivri’deki 5000 Yıllık Kurgan Mezar Tel Örgü ile Çevrildi

İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan ve korunmadığı için tepki çeken 5000 yıllık kurgan tipi mezar tel örgü ile çevrildi.

Silivri'deki 5000 Yıllık Kurgan Mezar Tel Örgü ile Çevrildi

İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından Silivri’de gerçekleştirilen kurtarma kazısında “Türkiye’de bulunmuş ve kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski, 5.000 yıllık kurgan tipi mezar” bulunmuştu. Definecilerin daha önce mezarı birkaç kez açmaya çalıştığı, ancak ana mezara ulaşamadıkları tespit edilmişti. Mezardan elde edilecek bulguların İstanbul ve Trakya tarihine ışık tutacağı düşünülüyor. Mezarın tüm mimari yapısının ortaya çıkarılabilmiş olması büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde ise mezarın hiçbir koruma önlemi olmaması tepki çekmişti. Tel örgüsü ve bekçisi olmayan alana isteyen girebiliyor ve definecilere davetiye çıkarıyordu.

Silivri'deki 5000 Yıllık Kurgan Mezar Tel Örgü ile Çevrildi

Tel örgü ile çevrildi

Bir savaşçıya ait olduğu düşünülen 5000 yıllık mezar kalıntılarının bulunduğu bölge, çekilen tepkilerin üzerine Silivri Belediyesi ekipleri tarafından tel örgü ile çevrilerek koruma altına alındı.

Silivri Haber Ajansı’nın haberine göre, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Binlerce yıllık geçmişe ve eşsiz bir kültürel mirasa sahip Silivri’mizin tarihi geçmişte yaşadığı evreler gün yüzüne çıkıyor. Yaşadığımız yerin bu değerlerini korumak, ilçemizde din ve kültür turizminin canlandırılması bizim görevimiz” dedi. Çanta Mahallesi’nde mezar kalıntılarının bulunduğu bölge, tel örgü ile çevrilerek koruma altına alındı.

Silivri'deki 5000 Yıllık Kurgan Mezar Tel Örgü ile Çevrildi

Orta Asya ve Kafkaslar Kültürünün Parçası

Bilinen en eski kurganlar MÖ 4. binyılda Kafkaslarda bulunuyor ve bu en eski kurganlar günümüzde Hint-Avrupa kültürüyle bağdaştırılıyor. Kurganlar Kalkolitik, Bronz Çağı, Demir Çağı, Antik Dönem ve Ortaçağ’da kullanılmaya devam etti. Hatta bu eski gelenek Sibirya ve Orta Asya’da hala devam ediyor.

Orta Asya’da bulunan kurganlar Saka, İskit, Yamna, Sarmat, Srubna kültürleriyle, bir kısmı Hun kültürüyle, bir kısmı da Türkik kültürle bağdaştırılıyor. Fakat Hun kurganlarının tarihi MÖ 3. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar değişiyor. Türkik toplumlar ise kurganları ise MS 6. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar kullanıyordu. Silivri’de keşfedilen yeni kurgan ise Hun kurganlarından yaklaşık 3000, Türk kurganlarından ise yaklaşık 3500 yıl daha önceye tarihleniyor.

Tüm Ayrıntılarıyla İstanbul’da Bulunan 5.000 Yıllık Kurgan Mezar

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login