Ardahan’da Bulunan Rus Yarbayın Fotoğrafı Ortaya Çıktı

Ardahan’da bir inşaatın temel kazısında bulunan ve  geçtiğimiz günlerde kimliği tespit edilen Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin fotoğrafı ortaya çıktı.

Bulunduğu Nisan ayından beri gündemde olan ve Rusya’nın da yakından takip ettiği Ardahan’daki mezarın kimliği geçtiğimiz günlerde tespit edildi. Son olarak yarbayın bir akrabası, Rjepetski’nin bir fotoğrafını yayınladı. Fotoğrafın, yarbayın Orta Asya’da askeri görev sırasında çektirdiği de kaydedildi.

Ardahan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen tabut içindeki cesedin kimliği belli oldu. Kars Müzesi’nde mühürlenip koruma altına alınan subay, Yarbay Karl Karloviç Rjepetski çıktı. Rus uzmanlar da General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğu görüşünde.

Yarbay Rjepetski, 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı ve 1894 yılında hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

Rus arşivlerinde Yarbay Karloviç’in mezar yeri Ardahan Asker Mezarlığı olarak geçiyor. Ardahan’daki bulunan tabutla ilgili araştırmalara katıldığını anlatan Rusya Askeri Tarih Arşivi uzman görevlisi Oleg Çistaykov, “Apolet üzerindeki yıldız ve rakamları araştırdık. Genelkurmay Başkanlığı arşiv belgelerini inceledik. Sonuç olarak Ardahan’da Rus mezarlığında toprağa verilen tek yarbay rütbesindeki askerin Pjepetski olduğu anlaşıldı.” dedi.

Karl Karloviç Rjepetski Kim?

Rus tarihi kaynaklarına göre, Yarbay Rjepetski, Polonya kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak Estonya’nın başkenti Tallin’de doğdu. O dönem Estonya Rusya’ya aitti. Yarbay Rjepetski Varşova Askeri Okulu’nu bitirdi. Sibirya ve Orta Asya’da görev yaptı. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan’a tayini çıktı. Ardahan’da 1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı.

Rjepetski’nin ailesi ise Ukrayna’nın batısındaki Volinski bölgesinden. Varşova piyade askeri okulda eğitim aldı. Ölümünden sonra eşi ve 2 kızının Tiflis, Grodno ve 1904 yılında Moskova’da yaşadığı iddia ediliyor.

Rjepetski katolikti. Ardahan’da ise Roma Katolik Kilisesi yoktu. Dolayısıyla Ermeni Katolik Kilisesi cenaze ayin işlemlerini yaptı. Ölüm ile ilgili belgeyi Ermeni Katolik Kilisesi’nin hem Rus, hem de Ermeni dilinde yazdığı ortaya çıktı. Belgede beyin kanaması sonucunda hayatını kaybettiği yazıyor.

Ardahan’da Bulunan Rus Asker Yarbay Rjepetski Çıktı

Rus Generalin Bulunduğu Alanda Asker Kıyafetli Birçok İskelet Çıktı


Sputniknews. 1 Haziran 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply