Antik Mısır Yapılarını Sanal Tur ile Keşfedin

Kraliçe III. Meresankh Antik Mezarı ve 4. yüzyıl Kızıl Manastır da dahil olmak üzere Mısır arkeolojik harikalarının sanal turları açıldı. COVID-19 salgını sırasında evde sıkışıp kaldığınızda  “keşfetmek” için harika bir şey arıyorsanız, bu mükemmel bir seçenek olabilir.

Mısır Sohag’da bulunan ve zengince dekore edilmiş Kızıl Manastır. C: Shutterstock

Üç boyutlu turlar, antik Mısır kalıntılarını etkileyici bir şekilde gösteriyor ve izleyicilerin Google Sokak Görünümü’ndeki navigasyonun çalıştığı gibi kalıntıların farklı bölümlerini “gezmesine” olanak tanıyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, koronavirüs pandemisi sırasında “vaka eğrisini düzleştirmeye” yardım etmek için evde kalan insanlarla bu harikaları paylaşmanın bir yolu olarak, geçen hafta çevrimiçi turlar yayınlamaya başladıklarını duyurdu.

3 Nisan’da çevrimiçi olarak yayınlanan Menna Mezarı turu, 18. Hanedan’ın (MÖ 1549 ila 1292) seçkin mezarlarından en çok ziyaret edilen ve en iyi korunanlardan biri. Mısır’daki Amerikan Araştırma Merkezi’ne göre Theb nekropolünde (günümüzde Luksor) tespit edilen mezar, iyi korunmuş resimleriyle biliniyor.

Menna hakkında az şey biliniyor, ancak mezarı Mısır’ın üst tabakasının hayatı hakkında ipuçları sunuyor. Mezarında bulunan ünvanlar, firavunun tarlalarını ve güneş tanrısının bir formu olan Amun-Re tapınağını da denetleyen bir katip olduğunu gösteriyor.

ARCE onursal başkanı Melinda Hartwig yazdığı kitabında, “Mezarında tasvir edilen sahnelerden, Menna’nın tarlaları ölçen, borcunu ödemeyenleri adalete teslim eden, toprak çalışmasını denetleyen ve mahsulün verimini kaydeden heyetleri denetlediğini görebiliriz.” diyor.

Menna’nın karısı Henuttawy, mezarın şapelindeki hemen hemen her sahnede onunla birlikte görünür. Sahnelerden biri, Menna’nın kalbinin, ölümden sonraki hayatın -Mısırlı- tanrısı Osiris’in önünde bir tüye karşı tartıldığını gösteriyor. “Menna hayatı boyunca iyi işler yaptıysa ve kalbi aydınlıksa, öbür dünyaya geçecek.” diyor sanal gezinti.

4 Nisan’da sanal tur açılışı yapılan Kraliçe III. Meresankh Mezarı’nın sanal turu ise kraliçenin dinlenme yerini gösteriyor. Kraliçe, muhtemelen Büyük Gize Piramidi’ni yaptıran firavun Khufu’nun torunuydu. Kocası ya Khafre ya da Menkaure idi, ikisinin de Gize’de inşa ettirdiği piramitleri vardı.

(Türkiye’de Görülmesi Gereken 50 Antik Kent)

Harvard Üniversitesi Gize Projesi’ne göre, bu mezar Kraliçe III. Meresankh ve kraliyet ailesinin oyulmuş ve boyalı sahnelerini, ayrıca hizmetlilerini, zanaatkarlarını ve cenaze rahiplerini gösteriyor.

Diğer turlar, kırmızı tuğla duvarları ile adlandırılan bir Kıpti Ortodoks manastırı olan Kızıl Manastırı ve 14. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan Sultan Barquq Ortaçağ Camii-Medresesini gösteriyor.

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı bir Facebook açıklamasında, “koronavirüs (Covid19) ile mücadele etmek için alınan önlemlerin bir parçası olarak” tüm bu sanal turların “bütün dünyada insanların eve kapanmış olduğu bu süreçte antik medeniyetin tadını çıkarmalarına olanak sağladığını” belirtti.

Antik Mısır sanal turlarını buradan yapabilirsiniz:

Menna’nın mezarı

Kraliçe III. Meresankh Mezarı

Kızıl Manastır

Sultan Berkuk Camii ve Medresesi

İÜ Klasik Arkeoloji mezunu, MSGSU Arkeoloji Yüksek Lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login