Antik Mısır Tapınağından Çalınan Rölyef İngiltere’de Bulundu

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Luksor’daki Kraliçe Hatşepsut’un tapınağından çalınmış bir kireçtaşı rölyef parçasını Londra’dan geri aldı.

Eski Eserler Bakanlığı genel müdürü Shaaban Abdel-Gawad, rölyefin tapınaktan 1975 yılında çalındığını ve bu ayın başlarında İspanya’daki küçük bir müzayede salonunda satışa çıakrılıp, bir İngiliz koleksiyoner tarafından satın alındığını söyledi.

Abdel-Gawad, British Museum ve Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliği ile, Mısır’ın hakkı olan eserin, geri alındığını belirtti.

Rölyef, Yeni Krallık döneminin en önemli ve seçkin Antik Mısır tapınaklarından birinden çalınmıştı. Şimdi ise orijinal yeri olan ve MÖ. 15. yüzyıla tarihlenen tapınağa geri konuldu. Eksik parçanın tapınağın restorasyonu için de ayrıca önem taşıdığı belirtildi.

Antik Mısır firavunları erkeklerden seçilirdi. Fakat Hatşepsut adındaki bu firavun bir kadındı ve Antik Mısır’da firavun olan ilk kadındı. Mısır’ın diğer kadın hükümdarları ancak güçlü birer kraliçe olarak hükmetti, ama Hatşepsut tam anlamıyla bir firavun olarak hükmetti. 25 yıllık hükmü süresinde, hakkındaki her heykelin, resmin, yazının kendisi tarafından yaptırılmış olması, neler yaptığı konusunda tam olarak emin olmamızı engelliyor. Fakat uzmanlar onun oldukça başarılı ve barışçıl bir saltanat sürdüğünü düşünüyor.

Mısır’ın İlk Kadın Firavununu Tarihten Silmeye Çalışmışlar


Ahram Online

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login