Ebu Simbel Tapınaklarını Sanal Turla Keşfedin

Mısır’daki ikonik Büyük Ramses Tapınağı, yüksek çözünürlüklü sanal bir ortam oluşturularak dijital ziyarete açıldı.

Ebu Simbel tapınakları, Yukarı Mısır’daki Nasser Gölü kıyısında, Firavun II. Ramses döneminde yaklaşık MÖ 1264’ten kalma iki büyük kaya tapınağıydı. Burada iki tapınak yer alıyor: II. Ramses’e adanmış Büyük Tapınak ve baş eşi Kraliçe Nefertari’ye adanmış Küçük Tapınak.

Mısır’ın en güçlü firavunlarından biri olan 2. Ramses’in tapınağı, Nil kıyısındaki kumtaşından dağa oyulmuştu ve yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüştü. 

(Antik Mısır Yapılarını Sanal Tur ile Keşfedin)

İngilizlerden bağımsızlığını 1956 yılında elde eden Mısır, 1960’lı yılların ortalarında Asvan Barajı’nı yapmaya başladı. Bu barajın yapımı sırasında daha önceden Nasser Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Ramses ve Nefertari Tapınakları’nın su altında kalma tehlikesi doğdu. Bunun üzerine bu iki tapınak sekiz yıllık bir çalışma sonucunda göl kıyısından tepeye taşındı.

Korosko’nun (modern Kuruskū) güneyinde, Nil’in batı kıyısında bir kumtaşı kayalığına oyulmuş olan tapınaklar, 1813’te araştırmacı Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedilene kadar dünya tarafından bilinmiyordu. İlk olarak 1817’de erken Mısırbilimci Giovanni Battista Belzoni tarafından araştırıldı.

20 metrelik Ramses figürleri, ana tapınağın girişinin her iki yanında olmak üzere uçurumun girintili yüzüne yerleştirilmişti. Ayaklarının etrafına oyulmuş, Ramses’in çocuklarını, kraliçe Nefertari’yi ve annesi Muttuy’u temsil eden küçük figürler vardı. MÖ 6. yüzyılda Mısır’a hizmet eden Yunan paralı askerler tarafından sütunlara kazınmış grafitiler, Yunan alfabesinin erken tarihine dair önemli kanıtlar sağladı.

Yeni interaktif sanal ortam, Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından yaptırıldı ve daha önce Sakkara nekropolünde Wahty Mezarı’nın benzer bir sanal ortamını yayınlayan 3B gerçeklik tarama uzmanı nav-3d tarafından oluşturuldu.

Sanal turu tam boyutlu görmek için tıklayın.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login