IŞİD Nimrud’u Havaya Uçurma Görüntülerini Yayınladı

IŞİD’in internette yayınladığı bir videoda, IŞİD militanlarının Kuzey Irak’taki Assur şehri Nimrud’da tarihi eserleri kırdıkları ve bombalarla havaya uçurdukları görülüyor.

Görüntüler Mart’ta çıkan Nimrud’un tahrip edildiği söylentilerini doğruluyor. Irak Turizm Bakanlığı, IŞİD’in Assur kalıntılarını ağır makienlerle yok ettiğini söylemişti.

Videoda tarihi eserlerin çekiçlerle vurularak kırıldığı, buldozerlerle yıkıldığı ve patlayıcılar döşenerek antik şehrin kalıntılarının havaya uçurulduğu görülüyor.

IŞİD Nimrud ve diğer antik şehirlere düzenlediği saldırıları, putlara tapınmaya karşı verdikleri savaşın bir parçası olarak görüyor.

MÖ 13. yüzyılda kurulan Nimrud şehri Musul’un 30 km güneydoğusunda bulunuyor. Irak’ın 2. en büyük şehri Musul, Haziran 2014’ten beri IŞİD kontrolü altında.

Videoda militanlar elektrikli matkaplar ve balyozlar ile tarihi eserleri kesiyor ve parçalıyor. Daha sonra 3,000 yıldır in-situ kalan şehrin kalıntıları arasına büyük miktarda patlayıcı yerleştirerek bütün alanı yerle bir eden bir patlama düzenliyorlar.

Nimrud’a ait birçok eser yabancı müzelerde olmasına rağmen, ünlü dev “Iamassu” taş heykelleri gibi taşınamayan birçok eser hala antik şehirde bulunuyordu ve büyük ihtimalle patlamayla birlikte yok oldu.

IŞİD militanlarının elinde bulundurduğu bölgede, Irak’ın 12,000 kayıtlı arkeolojik alanının 1,800’ü bulunuyor.

Independent, BBC

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login