Mısır’da Dünyanın En Eski Meme Kanserinin İzleri Bulundu

Mısır’da çalışan araştırmacılar, günümüzden 4200 yıl öncesine tarihlenen yetişkin bir kadının iskeletinde meme kanseri izleri buldular. Bu keşifle beraber modern bir hastalık olarak görülen meme kanserinin çok eski zamanlardan beri varolduğuna dair şüpheler artıyor.

Mısır'da 4200 yıllık meme kanseri bulundu
Mısır Eski Eserler Bakanı Mamdouh el-Damaty, 6. Firavun Hanedanlığı zamanında yaşayan kadının kemiklerinde olağanüstü bir bozulma oluştuğunu söyledi. El-Damaty ayrıca kadının iskeletinde meme kanserinin yol açtığı zararların açıkça görüldüğünü belirtti.

Daha önce de Sibirya’da bulunan 4500 yıllık bir erkek iskeletinde akciğer ya da prostat kanseri tespit edilmişti. Kemiklerinin her yerinde delikler oluşmasına neden olan kanser, Sibiryalı adamın her tarafına yayılmış ve büyük ihtimalle 35-40 yaşlarında ölmesine sebebiyet vermişti.

Kanser günümüzde milyonlarca insanı öldürüyor. Antik zamanlarda ise kanserin ne kadar yaygın olduğu konusunda pek fikrimiz yok. Fakat geçmişteki uygarlıkalra ait tıbbi kayıtlar, kanser ihtimalini düşündüren bazı ipuçları veriyor. Araştırmacılar, geçmişteki insanlarda kanserin evrimi hakkında oldukça az bilgiye sahip olduklarını fakat buna rağmen Antik Mısırlıların ve Yunanların tıbbi kayıtlarının kanseri işaret ettiğini belirtiyorlar.

reuters

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login