2020 Kasım Ayının En Önemli 10 Arkeoloji Haberi

Kasım ayında Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç ve önemli arkeolojik keşifleri bu listede derledik.

10- Sibirya Dışında İlk Defa Denisovalı DNA’sı Bulundu

Tibet Platosu’ndaki bir mağarada, daha önce yalnızca Sibirya’da bulunan eski bir insan türü olan Denisovalılara ait DNA bulundu.

Doğu Moğolistan’daki Salkhit Vadisi’nde bulunan kafatası parçası, 34.000 yıl önce yaşamış bir kadına ait. Analizlere göre DNA’sının yaklaşık yüzde 25’ini Batı Avrasya’dan miras almıştı. C: Arkeoloji Enstitüsü, Moğol Bilimler Akademisi

Çin’in Lanzhou Üniversitesi tarafından yürütülen ve Science dergisinde yayımlanan araştırma, Neandertallerin bu yakın kuzenlerinin mağarayı en az 100.000 yıl önce iskan ettiklerini ve en az 60.000 yıl öncesine kadar kullandıklarını gösteriyor. Bulguların, homininlerin Asya’da yaşadıkları zaman ve hareketleri için ilginç sonuçları var.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

9- Mısır Portresindeki Küpelerin Benzeri Bulgaristan’da Keşfedildi

Antik Mısır’ın ünlü Fayyum portrelerinde resmedilen altın küpelerin benzeri, Bulgaristan’daki antik hamamın kazılarında bulundu.

Deultum’da yeni keşfedilen Roma altın küpesi, Mısır’daki Fayyum mumya portrelerinde tasvir edilen kadın küpelerine benzer veya aynı. C: Deultum – Debelt Archaeological Preserve

Roma dönemi Mısır’ından kalma bazı Fayyum mumya portrelerinde resmedilen altın küpeler, Güneydoğu Bulgaristan’da Antik Roma kolonisi Deultum’da kazı çalışması yapan arkeologlar tarafından keşfedildi. Araştırmacılar, Fayyum mumya portrelerinde resmedilen altın küpelere benzer küpelerin keşfini, Deultum’da ikamet eden kadınların, Roma İmparatorluğu’ndaki moda trendlerini takip ettiğinin göstergesi olarak yorumluyor.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

8- Bilinen En Eski Tek Yumurta İkizleri Bulundu

Araştırmacılar, Avusturya’daki 30.000 yıllık bir mezarda bulunan iki bebeğin kalıntılarını tek yumurta ikizi olarak belirledi.

2005 yılında blok halinde bulunan iki bebeğin iskelet kalıntılarının bulunduğu mezar. C: Communications Biology (2020).

İki bebek, toprağın yaklaşık beş metre altına gömülmüştü. Tabut kapağı görevi görecek şekilde kesilip tıraşlanmış bir mamut omuz kemiğinin altında birbirlerine yakın olarak yerleştirilmişlerdi. Yapılan DNA analizi, iki bebeğin (her ikisi de erkek) de yeni doğmuş tek yumurta ikizi olduklarını gösterdi. İlki doğumdan kısa bir süre sonra, ikincisi ise yaklaşık 50 gün sonra ölmüştü.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

7- İklim Değişikliği Norveç’te Eski Okları Ortaya Çıkardı

Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle Norveç’te tek bir buz tabakasından Taş Devri’nden Ortaçağ’a kadar olağanüstü sayıda ok ortaya çıktı.

Norveç’in buzlarından eski oklar çıkıyor. C: Glacier Archaeology Program, Innlandet County Council

Araştırmacılar, bazılarında ok ucu hala takılı veya yakınlarda olmak üzere toplam 68 ok sapı buldular. Hemen hemen tüm objeler, güney Norveç’in bir bölgesi olan Jotunheimen’de 18 hektardan daha büyük olmayan bir dağlık alanda bulundu. Radyokarbon analizine göre en eski oklar MÖ 4100’lerden, en yenileri ise yaklaşık MS 1300’den kalma. 

Haber hakkında daha fazla okuyun.

6- Kuzey Kıbrıs Kıyı Şeridinde Antik Mısır Çapası Bulundu

Kıbrıs’ın kuzey kıyı şeridinde, üzerinde Antik Mısır hiyeroglifleri bulunan 3.000 yıllık bir çapa ortaya çıkarıldı.

Mısır gemisine ait olduğu tahmin edilen çapa, Akdeniz’de bugüne kadar bulunan ve üzerinde bu derece yoğun yazıtlar olan ilk taş çapa olma özelliğini taşıyor. Yapılacak araştırmalar sonucunda bulunan çapanın, Mısır’da bir mezara ait mezar taşı mı yoksa dinsel törene ait anıt yazıtı mı olduğu anlaşılabilecek.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

5- Peru’da Silahlarıyla Gömülmüş 9.000 Yıllık Kadın Bulundu

9.000 yıl önce mızrak uçları gibi taş aletlerle gömülen genç bir kadın, muhtemelen geyikler de dahil olmak üzere birçok hayvan avlamıştı.

Günümüz Peru’sunda, tarihöncesinde yaşamış genç bir kadın, avcıydı. C: Matthew Verdolivo, UC Davis IET Academic Technology Services

Bu keşif, uzun süredir devam eden, Amerikalar’daki eski avcı-toplayıcı topluluklardaki cinsiyet rollerine ilişkin varsayımları tersine çevirebilir. Geçtiğimiz yüzyılda tarihöncesi kadınların mezarlarında yapılan arkeolojik incelemeler sonucu avcılık aletleri bulunmuş olsa da, bilim insanlarının cinsiyet rollerine ilişkin önyargılarını bir kenara bırakması için And Dağları’ndaki genç bir kadının kemiklerinin ortaya çıkması gerekti.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

4- İspanya’da 400 Müslüman mezarı Bulundu

İspanya’da ortaya çıkartılan 400’den fazla İslami mezarda, yaklaşık 4.500 insana ait kalıntılar ortaya çıkartıldı.

C: El Patiaz Asociacion Cultural

Bölgede kazı yapan bir arkeolog olan Eva Gimenez, mezarların Aragon’daki Zaragoza yakınlarında yer alan Tauste kasabasında 8. yüzyıldan kalma bir mezarlıkta keşfedildiğini söylüyor. 711 yılında Arap güçleri İber yarımadasını fethetmeye başladı. Sonraki yedi yüzyıl boyunca, bölgenin Hıristiyan krallıkları tarafından tamamen fethedildiği 1492 yılına kadar burada kaldılar.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

3- Sakkara’da Antik Heykeller ve Tabutlar Bulundu

Kahire’nin güneyindeki geniş nekropolde yapılan kazılarda en az 100 tabut ve yaklaşık 40 adet yaldızlı heykel bulundu.

Büyük bir nekropolde keşfedilen 2500 yıldan daha eski bir lahit. C: Nariman El-Mofty

Sakkara’daki ünlü Basamaklı Piramidin eteklerinde, 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş olan renkli, mühürlü lahitler ve heykeller, geçici bir sergide sunuldu. Eserlerin, Mısır’ın ünlü Gize Piramitlerinin yakınında bulunan Büyük Mısır Müzesi de dahil olmak üzere en az üç Kahire müzesine taşınacağı açıklandı. Buna ilaveten, bu yıl yine Sakkara nekropolünde başka bir keşfi daha duyuracaklarının da haberi verildi.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

2- Çekya’da Bir Mantar Toplayıcısı, Bronz Çağı Kılıcı Buldu

Çekya’nın kuzeydoğusunda yağmurdan sonra mantar arayan bir adam, Bronz Çağ’dan kalma 3.300 yıllık bir kılıç keşfetti.

Evinin yakınlarında mantar aramaya çıkan bir adam, Bronz Çağ’dan kalma 3300 yıllık bir kılıç ile karşılaştı. Bu keşif, şimdi alanın çevresinde araştırma planları yapan arkeologları son derece heyecanlandırdı. Roman Novak, Kuzey Moravya’daki Jeseniko bölgesinde bu nadir nesne ile karşılaştığında, tipik bir Çek eğlencesini gerçekleştiriyordu.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

1- Pompeii’de Bir Efendi ve Kölesinin Kalıntıları Bulundu

Arkeologlar, MS 79 yılında Vezüv patlamasında ölmüş efendi ve kölesinin son derece iyi korunmuş iki kalıntılarını ortaya çıkardı.

Göğsüne yaslanan ellerin damarlarında hala akar gibi duran kan, kıvrık parmakları, göbeğinde kıvrılmış pamuk tuniği, neredeyse hiç zaman geçmemiş gibi görünüyor. Bunlar, sıcak yünlü bir pelerin giyen 40 yaşındaki bir adam ve harcadığı emek gücüyle çoktan beli bükülmüş genç kölesinin neredeyse eksiksiz ve kusursuz bedenleri.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

BONUS

Adnan Oktar’ın Kaçak Fosilleri Milyonlarca Yıllık Çıktı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login