2020 Aralık Ayının En Önemli 10 Arkeoloji Haberi

Aralık ayında Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç ve önemli arkeolojik keşifleri bu listede derledik.

10- Antik Mısır Tapınağında Bilinmeyen Takımyıldız İsimleri Ortaya Çıktı

Bir Mısır tapınağının restorasyonu, Antik Mısır takımyıldızlarının önceden bilinmeyen isimlerini ortaya çıkardı.

Restorasyondan sonra bir sütun başlığı

Bir Mısır tapınağının yeniden keşfedilmesinden 200 yıldan fazla bir süre sonra araştırma ekibi, yaklaşık 2.000 yıllık yazıtların orijinal renklerini ortaya çıkardı ve  ilk kez eski Mısır takımyıldızlarının isimlerini veren yeni yazıtlar keşfetti. Esna tapınağı, astronomik tavanı ve özellikle hiyeroglif yazıtları ile ünlü. Bunlar, günümüzde korunan ve zamanın dini fikirlerini ve alandaki kült olaylarını anlatan en yeni tutarlı hiyeroglif metinler olarak kabul ediliyor.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

9- Neandertallerin Ölülerini Gömdüğüne Dair Yeni Kanıtlar

Yapılan yeni araştırmalara göre Neandertaller yaklaşık 41.000 yıl önce iki yaşında bir çocuğu kasıtlı olarak gömmüşlerdi.

La Ferrassie’de (Dordogne, Fransa) Neandertaller tarafından gömülen çocuğun bir canlandırması. C: Emmanuel Roudier

Ölülerin gömülmesi Neandertaller tarafından uygulandı mı yoksa sadece türümüze özgü bir yenilik miydi? İlk hipotez lehine göstergeler var ancak bazı bilim insanları şüpheci olmaya devam ediyor. Ancak Avrupa’da ilk kez araştırmacılar tarafından yönetilen çok disiplinli bir ekip, çeşitli kriterler kullanarak, Bir Neandertal çocuğunun muhtemelen yaklaşık 41.000 yıl önce Ferrassie bölgesinde (Dordogne) gömüldüğünü ortaya koydu.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

8- Baltık Denizi’nde Nazilere Ait Enigma Makinesi Bulundu

Efsanevi şifre makinesi, Gelting Körfezi’nde terk edilmiş balıkçı ağları üzerine yapılan bir arama sırasında bulundu.

Naziler tarafından II. Dünya Savaşı’nda şifreli mesajlar göndermek için kullanılan Enigma şifreleme makinesini Baltık Denizi’nde bulup çıkaran dalgıçlar, nadir bulunan keşiflerini restorasyon için bir müzeye teslim etti. Efsanevi şifreleme makinesi geçen ay, WWF için çalışan bir grup çevreci dalgıç tarafından, Almanya’nın kuzeydoğusundaki Gelting Körfezi’nde terk edilmiş balıkçı ağları aranırken keşfedildi.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

7- Aztek Kafatası Kulesinin Yeni Bölümleri Bulundu

Mexico City’deki arkeologlar, Azteklere ait insan kafataslarından oluşan kafatası kulesinin yeni bölümlerini buldular.

İnsan kafataslarından oluşan kulenin Huey Tzompantli’nin bir parçası olduğuna inanılıyor.

Kafatası kulesi, 2015 yılında Meksika başkentindeki bir binanın restorasyonu sırasında keşfedildi. Kulenin Aztek güneş, savaş ve insan kurban edilen tanrısına yapılan tapınaktaki kafataslarından oluşan rafların bir parçası olduğu düşünülüyor. Huey Tzompantli diye bilinen kafatası rafı, Aztek başkenti Tenochtitlan’ın koruyucusu Huitzipolochtli Tapınağı’nın köşesinde duruyordu. Kulenin ilk keşfi, genç erkek savaşçıların kafataslarını bulmayı bekleyen antropologları oldukça şaşırtmıştı. Çünkü aynı zamanda kadınların ve çocukların kafatasları ortaya çıktı ve Aztek İmparatorluğu’nda insan kurban etme hakkında yeni sorular belirdi.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

6- Günlükteki Leke, Kutup Araştırmacısının Son Saatlerini Aydınlattı

Bir kutup araştırmacısı, donmuş bir Grönland mağarasında soğuktan ve açlıktan ölmek üzereyken, günlüğünün son yazısına siyah leke bulaştırdı. Yüzyıldan fazla bir zaman sonra bu leke, ölen adamın son saatleriyle ilgili tatsız detaylar ortaya çıkardı. 

Brønlund’un günlüğündeki siyah leke. C: Kaare Lund Rasmussen

Jørgen Brønlund isimli bu adam, 1907 yılının Kasım ayında ölmüştü, takımın donan son üyesiydi, aynı zamanda bedeni ortaya çıkarılan tek kişiydi. Son düşüncelerini bir günlüğe yazmıştı, son sayfada bir leke vardı. Araştırmacılar, yakın zamanda lekenin gelişmiş analizlerini yaptılar. Araştırmaya göre leke yanmış kauçuk, dışkı ve yağ içeriyordu. 

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

5- Kanada’da 57.000 Yıllık Donmuş Kurt Yavrusu Bulundu

Kanada’nın donmuş topraklarında mükemmel derecede korunmuş, yaklaşık 57.000 yıllık bir kurt yavrusu bulundu.

Mumyanın dudakları sanki hırlar gibi geriye çekilmiş. C: Government of Yukon

Yaklaşık 57.000 yıl önce yaşadığı düşünülen ve Kanada’daki donmuş toprakta mükemmel bir şekilde korunmuş olarak bulunan bir kurt yavrusu, araştırmacılara yaşamı ve türlerin ekolojisi hakkında zengin bilgiler sağladı. Mumyanın kürkü, organları ve kemikleri iyi korunmuştu. Araştırmacılar, yavrunun dişi olduğunu ve 700 gramın biraz altında olduğunu buldular. Öldüğünde yedi haftalık olduğunu tahmin ediyorlar.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

4- Ot Temizleyen Çift, Bahçede Tudor Dönemi Paraları Buldu

Güney İngiltere’de bahçesindeki yabani otları temizleyen bir aile; VIII. Henry’nin ilk üç eşinin baş harflerini taşıyan madeni paralar buldu.

İngiltere’nin güneyinde yaşayan bir aile, bahçıvanlık yaparken, 64 madeni paradan oluşan bir hazineyi keşfetti. C: British Museum

1526 yılında VIII. Henry ve baş danışmanı Kardinal Thomas Wolsey, krallığın ekonomisini düzenleyebilme umuduyla İngiltere’nin para sisteminde reform yaptı. Tudor kralı, bu tasarının bir parçası olarak, yeni para birimleri tanıttı. Bu “altın kronlar” beklenmedik bir özelliğe sahipti: Kralın eşi olan Aragonlu Catherine’in isminin baş harfi.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

3- Erken İnsanlar Soğuk Mevsimde Kış Uykusuna Yatmış Olabilir

İspanya’daki kemik fosillerindeki mevsimsel hasar, Neandertallerin ve seleflerinin mağara ayılarıyla aynı stratejiyi izlediğini gösteriyor.

Müze sergisinde bir Neandertal ailesinin canlandırması. C: Nikola Solic / Reuters

Ayılar yapıyor. Yarasalar yapıyor. Avrupa ​​kirpileri bile bunu yapıyor. Ve şimdi ortaya çıktı ki, erken insanlar da bunu yapmış olabilir. Fosil uzmanlarına göre insanlar kış uykusuna yatıyordu. Dünyanın en önemli fosil alanlarından birinde bulunan kemiklerden elde edilen kanıtlar, öncüllerimizin yüzbinlerce yıl önce aşırı soğukla ​​kış boyunca uyuyarak baş etmiş olabileceklerini gösteriyor.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

2- Pompeii’de Sokak Yemeği Sunan Freskli Dükkan Ortaya Çıktı

Pompeii’deki arkeologlar, yoldan geçen Romalılara sokak yemeği sunan freskli bir yiyecek – içecek dükkanını tamamen ortaya çıkardı.

Latince ‘sıcak içecek tezgâhı’ anlamına gelen termopolium olarak bilinen dükkan, arkeoloji parkının henüz halka açılmamış Regio V alanında ortaya çıkartıldı. Dükkan sahibinin dairesel delikli bir tezgaha indirdiği sıcak yiyecek içeren derin pişmiş toprak kavanozların bazılarında yaklaşık 2.000 yıllık yiyecek izleri bulundu. Tezgahın önü parlak renkli fresklerle süslenmişti. Fresklerden bazıları, satılan yiyeceklerin bir parçası olan tavuk ve iki ördek gibi baş aşağı asılı hayvanları tasvir ediyordu.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

1- Amazon’da Dev Yaratıkların 12.600 Yıllık Çizimleri Bulundu

Yağmur ormanlarında bir uçurumun yüzündeki on binlerce buz devri resmi, 12.500 yıl öncesinden insanlara ve hayvanlara ışık tutuyor.

Araştırmacılar, Amazon yağmur ormanlarında bulunan kaya sanatının, bölgenin en eski sakinlerinin, dev Buz Devri yaratıklarının yanında yaşayan görüntüleri tasvir ettiğini söylüyor. Resimlerin, son Buzul Çağı’nın sonlarına doğru 11.800 ile 12.600 yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor. Araştırmacılara göre resimler, filin tarih öncesi bir akrabası olan mastodon, dev tembel hayvanlar ve Buz Devri atları gibi şimdi soyu tükenmiş hayvanlar gibi görünen hayvanların tasvirlerini içeriyor.

Haber hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

BONUS

Tarihi Saat Kulesine Yazı Yazan Kişiye 1 Yıl Hapis

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login