Tarihi Saat Kulesine Yazı Yazan Kişiye 1 Yıl Hapis

Antalya’nın tarihi simgesi saat kulesine sprey boyayla “Ramocan” yazan bir kişi, bir yıl hapis cezasına mahkum edildi. 

Kuleye 2018 yılında yazı yazan şahıs, güvenlik kameralarından tespit edilerek gözaltına alındı. Şahıs hakkında, Antalya Adliyesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu malına zarar vermekten kamu davası açıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şikayetçi olduğu dava iki yıl sürdü. Şahıs, mahkemede inşaat işiyle uğraştığını, suçu işlediği dönemde işsiz olduğu için can sıkıntısıyla saat kulesine ‘Ramocan’ yazdığını söyledi.

(Tarihi Çeşmenin Kitabesine Vekilin Babası Yazıldı)

Pişman olduğunu anlatan şahsa hapis cezası verildi. Kararı, Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar sosyal medya hesabından duyurdu.

Saat kulesinin Kaleiçi girişi tarafındaki duvarında mavi boya ile yazılan yazı silindiği, ancak silik de olsa boya izinin kaldığı görüldü.

Zaman zaman gençlerin gelerek buradaki tarihi yapılara sprey boya ya da fırçalarla birtakım şekiller çizip, yazılar yazdığını anlatan esnaf, belediyeden gelen bir ekibin tazyikli su ile duvarları temizlediğini söyledi.

Antalya’da tarihi Kaleiçi’nin ana giriş kapısı olarak bilinen Kale Kapısı’nda, 2. yüzyılda Bizans döneminde yapılan beşgen planlı burç üzerine 1900’lü yılların başında inşa edilen Saat Kulesi, kentin simgesini ve silüetini oluşturan en önemli eserler arasında.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login