Düzce’deki Antik Kentte Medusa Kabartması Bulundu

Düzce’deki Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında Medusa kabartması bulundu.

Düzce’de Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı dişi canavar olarak bilinen Medusa kabartması bulundu.

(Denizli’deki Laodikeia Antik Kenti’nde Rahip Büstü Bulundu)

Konuralp Antik Tiyatro’da devam eden kazılarda her geçen gün yeni keşifler ortaya çıkarılıyor. 60 personel 6 arkeolog ile sürdürülen kazı çalışmalarında bebek mezarı, su arkı ve heykel kaidesinin bulunmasının ardından 1 veya 2. yüzyıla ait olduğu sanılan Medusa kabartması bulundu.

Antik kentte geçtiğimiz hafta bebek iskeletinin bulunduğu bir mezar ve su arkı ortaya çıkartılmıştı. Tiyatro içinde bulunan bebek mezarına dair daha ayrıntılı bilgi edinmek için, kemiklerin hangi döneme ait olduğuna dair incelemeler yapılacak.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Medusa kabartmasının büyük bir tarihi öneme sahip olduğunu belirterek, Düzce Konuralp Antik Kenti’nden adeta tarih fışkırarak bizi ve tarihçileri şaşırtmaya devam ediyor. Bunun son örneği gün yüzüne çıkarılan Medusa başı oldu. Çok kısa bir zaman diliminde Konuralp Antik Kent Tiyatro kazı alanında büyük bir ilerleme kaydettik.” dedi.

Prusias ad Hypium Antik Kenti

Prusias ad Hypium (Kieros, Üsküpü, Kasaba, Konuralp) Antik Kenti, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce ilinin 8 kilometre kuzeyinde, Konuralp beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. MÖ 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kentin kurulmasında ve gelişmesinde tarıma elverişli Hypios Irmağı’nın etkili olduğu ve ismini buradan aldığı düşünülüyor. MÖ 3. yüzyılın son çeyreğinde Bithynia Kralı 1. Prusias, Kieros’u ele geçirmiş ve kente kendi ismini vermişti. Daha sonraları kentin adı “Melen’in kenarında” anlamına gelen “Hypios / Hypium” olarak değiştirildi. MÖ 74 yılında Roma’nın hakimiyetine giren kent, bu dönemde en parlak dönemini yaşadı ve anıtsal yapılar inşa edildi. Prusias ad Hypium Antik Kenti bugün Konuralp adlı yerleşimin altında yer alıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login