Antalya’da Tarihi Eseri Yakanlar Aranıyor

Antalya’da tarihi eserleri ateş yakarak zarar veren vandallar emniyet tarafından aranıyor. Antalya İl Kültür Müdürlüğü, Antalya Müzesi’ne talimat vererek 2000 yıllık arşitravı tanınmaz hale getiren sorumluların bulunmasını istedi.

Antalya’da Tarihi Eseri Yakanlar Aranıyor

Antalya’da Roma döneminin en görkemli yapılarından biri olan Hadrian Kapısı çevresinde bulunan tarihi eserlere ateş yakılarak zarar verildi. Radikal’in haberine göre emniyet, mobese kameralarından suçluların bulunması için çalışma başlattı.

Hadrianus Kapısı veya Üçkapılar, Antalya’da kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biri olarak biliniyor. MS. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılan Üçkapılar’ın Latince bir kitabesi bulunuyor. Korint sütunlarda imparator ve ailesinin heykellerinden günümüze sadece kitabe kalabildi.

Antalya İl Kültür Müdürlüğü’nün girişimiyle Antalya Müze Müdürlüğü harekete geçti. Hadrian kapısındaki yanan eski eserin restorasyonu için uzmanlar görevlendirildi. Suçluların bulunması için mobese kameralarının incelenmesi sürüyor.

Antalya’da Tarihi Eseri Yakanlar Aranıyor

Türkiye’de neredeyse her gün yapılan tarihi eser tahribatının suçluları bulunursa haklarında hukuki işlem başlatılacağı belirtiliyor. Kaçakçılar da dahil olmak üzere tarihi eser suçlularının bugüne kadar hep serbest bırakıldığı düşünüldüğünde, bu sefer ceza verilip verilmeyeceği ise merak konusu.

Antalya’da Tarihi Eseri Yakanlar Aranıyor

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login