Korkunç İvan’ın Komutanlarından Birinin Cephaneliği Keşfedildi

Rusya’da Çar Korkunç İvan’ın askeri komutanlarından birinin cephaneliği tamamen ortaya çıkarıldı.

Rus Bilimler Akademisi’nin açıklamasına göre Moskova yakınlarındaki eski bir şehir Zvenigorod dışında bir otoyol genişletmesi çalışmasıları sırasında bulunan cephanelikte, deri kutular içinde saklanmış miğferler, kılıç parçaları, oklar ve kolçug olarak bilinen bir zırh cinsi bulundu.

Görsel: Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences

Cephanelik, bir Rus Boyar soyluları ailesi olan Dobrynin’lerin yuvası olan 16. yüzyıl köyü Ignatievskoe’de bulundu. Bu soylu aileden bir kişi Korkunç İvan’ın 1550 yılında dikkatle seçtiği bin kişiden oluşturduğu bir elit ordunun parçasıydı.

Rusya’nın ilk çarı 4. İvan, ya da Korkunç İvan’ın (1533-1584) saltanatı sırasında Rusya’nın şimdiki sınırlarını belirlediği kabul edilir. İvan’ın uzun süren hakimiyeti ülke tarihinin en kanlı dönemlerinden biri olmuştu.

İvan, Kazan ve Astrağan hanlıkları ile Sibirya’yı fethetti, ve merkezden yönetilen çok milletli bir devlet kurdu. Korkunç İvan bunun yanında, hükmü boyunca yaptığı vahşi eylemlerle, ve kendi oğlu da dahil olmak üzere binlerce insanı vahşice katletmesiyle bilinir.

Kazı sırasında arkeologlar eskiden Ignatievskoe köyüne ait olan 60 binanın kalıntılarını buldu. Cephane, yanmış olan bir binanın yer altındaki ambarında bulundu.

Silahlar özel kutulara konulmuştu. Ambarda ayrıca kemer ve kamp çadırı gibi savaşta kullanılan diğer aletler de vardı.

Arkeologlara göre ambardaki eşyalar bir askeri sefer için hazırlanmıştı. Cephanelik, köyde soyluların saraya karşı sorumluluk olarak ev sahipliği yaptığı ve beslediği bir daimi ordu olduğunu düşündürüyor.

Kazı başkanı arkeolog Alexei Alexeyev “Bu bize bir Rus soylusunun askeri bir sefer için nasıl hazırlandığı konusunda çok iyi bir fikir veriyor. Her soylunun hazırda beklettiği kendi cephaneliği olmalıydı” dedi.

500 yıllık cephaneliğin en değerli eseri, neredeyse hiç paslanmamış sivri uçlu iki miğfer oldu. Alexeyev “Bunlar Rus şövalyelerin tipik askeri başlıklarıdır, altın ve gümüşle süslü yuvarlak miğferler” diyor. Benzer miğferler Kremlin Cephane Müzesi ve Moskova Devlet Müzesi’nde de bulunuyor.

Alexeyev buluntuların, deri saklama kutuları, kumaş astarları ve zengince süslenmiş kulaklıklarıyla birlikte bulunduğu için özel olduğunu belirtiyor.

Alexeyev “Bu kazı Muscovy’nin bir Rus devleti olarak geliştiği dönemde Rus ordusunun elit kısmını oluşturan soyluların savaş hazırlıklarını ilk defa olarak ‘görmemize’ olanak sağlıyor” dedi.

 


“Ivan the Terrible Military Arsenal Found”, Rossella Lorenzi – Discovery News, 4 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login