Rusya’da Elitlere Ait 2.500 Yıllık Kurgan Bulundu

Rusya’daki bir çiftçi, 2500 yıl öncesine ait göçebe bir kabilenin üç elit üyesinin kalıntılarını ortaya çıkardı. Elitlerden birinin yanında bir at kafatası ve koşum takımı gömülmüş.

Rusya’daki kurganda ortaya çıkartılan 2.500 yıllık iskeletlerden biri. C: Ministry of Culture and Tourism of the Astrakhan Region

Rusya’da Hazar Denizi’nin kuzeybatısında bulunan Nikolskoye adlı bir köyde, Sarmatlar olarak bilinen bir grubun elit üyelerinden oluşan 2500 yıllık üç mezar bulundu.

Üç iskelet kurgan içindeki tahta tabut kalıntıları içinde keşfedildi.

(Sibirya’da Bir İskit Prensine Ait En Eski Kurgan Bulundu)

Kurgan, eski zamanlarda soyulmasına rağmen, tabutların yanında silahlar, altın takılar ve bronz kazan gibi ev eşyaları dahil birçok eser keşfedildi.

Söz konusu üç mezar, Sarmatların bölgede geliştiği zamana tarihleniyor.

İnsan iskeletlerinin birinin yanında bulunan at koşumları ve bir ata kafatası. C: Ministry of Culture and Tourism of the Astrakhan Region

Bu göçebe grup, İskitler, Romalılar ve Gotlar gibi diğer eski topluluklara karşı savaşırken, doğu ve orta Avrupa’ya göçmeden önce, güney Rusya’da büyümüştü.

Rustam Mudayev adlı çiftçi, kurganı bir çiftlikte çalışırken bronz bir kazan fark ettikten sonra keşfetti. Mudayev, daha sonra yetkililere haber verdi ve Astrakhan Devlet Müzesi’nde bir arkeolog olan Georgiy Stukalov liderliğindeki bir ekip bu alanı kazdı.

(Beşiktaş’taki 5.500 Yıllık Kurganların Sayısı 78’e Çıktı)

Kurgan kazısı ve kalıntıların analizi hala devam ediyor. Bireylerin nasıl öldükleri, cinsiyetleri ve yaşları henüz belirlenemedi.

Çiftçi ilk olarak bronz bir kazan buldu. C: Ministry of Culture and Tourism of the Astrakhan Region

Kurgan mezarlar, geçen yüzyıl boyunca Rusya ve komşu ülkelerde sık sık ortaya çıktı; genellikle eski grupların seçkin üyelerinin mezarlarını içeriyorlar.

Açıklamalara göre, yeni bulunan kurganın arkeolojik kalıntıları Astrakhan Devlet Müzesi’ne götürülüyor.


Live Science. 17 Mayıs 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login