Ukrayna’da Bulunan 5000 Yıllık Elit Mezarı Tekrar Canlandırıldı

Araştırmacılar, Ukrayna ve Moldova sınırları arasında bulunan 5000 yıllık anıtsal mezarı dijital olarak canlandırdı. Mezarın göçebe bir toplumun elit bir temsilcisine ait olduğu düşünülüyor.

Ukrayna'da Bulunan 5000 Yıllık Elit Mezarı Tekrar Canlandırıldı

Tarih Öncesi Enstitüsü’nden Danuta Żurkiewicz, bu mezarın şimdiye kadar alanda buldukları en kompleks mezar olduğunu söylüyor. 5000 yıllık elit mezarı, Ukrayna ve Moldova sınırında, Prydnistryanske köyü yakınlarındaki bir mezarlığın içinde yer almakta.

5000 yıl önce burada yaşayan toplumun göçebe çobanlardan oluştuğu tahmin ediliyor. Bu da bu bölgede kalıcı bir yerleşim inşa edilmediği, yani arkeologlar tarafından bu döneme ait bir ev bulunmadığı anlamına geliyor. Fakat yine de arkeologların şansına bu insanlar ölülerini gömüyordu.

Dr. Żurkiewicz; “Onlar, bu toplumun hayatında önemli bir rolü olan anıtsal tepe mezarlar yaptı. Bu mezarlar arazide hiç zorlanmadan fark edilebilir.

Bölgede çalışan arkeologlar birçok tepe mezarı araştırdı. Bulgular, bu toplumda anıtsal mezarlara gömülen yetişkin erkeklerin dominant rol oynadığını gösteriyor.

Ukrayna'da Bulunan 5000 Yıllık Elit Mezarı Tekrar Canlandırıldı

Arkeologlar özellikle neredeyse 190 cm boyundaki bir adamın mezarı üzerinde çalıştılar. Bunun modern toplumlar için bile tipik bir boy uzunluğu olmadığını söyleyen Dr. Żurkiewicz, bu adamın mezarının diğerlerinden farklı olduğunu söylüyor.

Tepe mezarların birçoğu odundan inşa edilirken ve çatısı tahtalarla kapatılırken, bu mezar; etrafı dört düzgün kireçtaşı levhayla kapatılmış dikdörtgen bir çukurdan yapılmış. 190 cm boyundaki adamın ölü bedeni dokunmuş bir hasırın içine konulmuş ve mezarın içinde odundan bir çatı daha yapılmış. Mezarın içinde, bir yumru kırmızı aşı boyası bulundu ve mezar odasını kaplayan taş levhalar da kısmen aşı boyası ile kaplıydı.

İskelet üzerine yapılan analizler, adamın 35-50 yaşları arasında öldüğünü ve muhtemelen sık at biniciliği kaynaklı spinal dejenerasyon yaşadığını gösteriyor.


Science and Scholarship in Poland. 16 Eylül 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login