Ukrayna’da Stalin Dönemine Ait Toplu Mezarlar Bulundu

Ukrayna’nın Odessa kentinde, Stalin dönemine ait olduğu düşünülen ve binlerce kişinin kalıntılarının olduğu bir toplu mezar bulundu.

Tarihçiler, halkın 1930’larda, Stalin döneminde idam edildiğine inanıyorlar. C: Oleksandr GIMANOV AFP

Çeşitli tahminlere göre, toplu mezarda 5.000 ila 20.000 kişiye ait kemikler yer alıyor ve bu da onu Ukrayna’da şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük toplu mezarlardan biri yapıyor.

Toplu mezar, Odessa havalimanının genişleme planlarının bir parçası olarak başlayan keşif çalışmaları sırasında, havalimanı yakınlarında keşfedildi.

Yerel tarihçi Oleksandr Babych, yakın zamana kadar çöplük olan alanda gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün itibariyle 29 mezar keşfedildi. Cesetler birkaç katman halinde yatıyor. Zaten en az beş katmanı açıkça görebiliyoruz.” dedi.

(Ukrayna’da 3.000 Yıllık Mezarda Sarılmış Çift Bulundu)

Tarihçiler bu insanların 1930’larda, yani Stalin döneminde idam edildiklerine inanıyorlar.

Çalışmaların sürdürüldüğü alanda baş danışman olan arkeolog Tetyana Samoylova, “Çöplere çukur kazdılar ve bu insanları oraya attılar ya da orada dururken vurarak öldürdüler. Sonra üstlerini de aynı çöple kapladılar.” diyor.

Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin’in döneminden kaldığı belirtilen ve binlerce insana ait kalıntıların bulunduğu alan, bugüne kadar Ukrayna’da bulunan en büyük toplu mezarlardan biri.

Odessa havaalanı yakınında ortaya çıkarılan toplu mezarların bulunduğu alanda insanlar çalışıyor. C: Oleksandr GIMANOV AFP

Bir arama grubuna göre, en üstteki çöp tabakasını kaldırmak için 400 kamyon gerekti.

Odessa belediye başkanı Gennady Trukhanov, “Kazma işlemini gerçekleştirdiğimiz zaman burada ne yapacağımıza karar vereceğiz. Ve tabii ki bir anıt yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü Başkanı Sergiy Gutsalyuk, kurbanların 1930’ların sonunda Sovyet gizli servisi tarafından öldürüldüğünü tahmin ettiklerini söylüyor. Gutsalyuk’a göre bu ölümlerin kayıtları Rusya’da tutulduğu için, cenazelerin kimliklerine ulaşmak mümkün olmayacak.

Daha önceki yıllarda bu alanda bazı toplu mezarlar ortaya çıkarılmıştı. Mahkumların milliyetleri ve ölüme mahkûm edildikleri suçlar bilinmiyor.

Tarihçilerin tahminlerine göre, Stalinist baskılar sırasında yüz binlerce Ukraynalı Gulag kamplarında hapsedildi veya idam edildi. En iyi bilinen infaz alanlarından biri, 1937-1941 yıllarında on binlerce kurbanın gömüldüğü başkent Kiev’in eteklerindeki Bykivnia köyü yakınlarındaki orman.


AFP. BBC. 30 Ağustos 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login