Ukrayna Askerleri, Hendek Kazarken Eski Amforalar Keşfetti

Ukrayna 126. Bölgesel Savunma’dan askerler, Rusya saldırısına hazırlık olarak Odessa’da hendek kazarken eski amforalar keşfettiler.

Ukraynalı askerlerin hendek kazarken bulduğu amforalar. C: 126th Territorial Defence

Amforalar, hem sıvı hem de kuru ürünlerin taşınması ve depolanması için kullanılan eski kaplardı. Esas olarak Antik Yunan, Roma ve Bizans dönemleriyle ilişkilendirilirler, ancak amforaların kullanımı Neolitik döneme kadar uzanabilir.

Keşif, Ukrayna’nın en kalabalık üçüncü şehri ve Ukrayna’nın güney kıyısında önemli bir liman/ulaşım merkezi olan Odessa’yı korumak için hendekler ve savunmalar kazarken yapıldı. Amforalar, MS 3. ila 4. yüzyıla tarihleniyor ve bu süre zarfında Odessa, bir Yunan kolonisinden gelişen Odessus olarak bilinen bir Roma yerleşimiydi.

(İlgili: Ukrayna’daki Müzeden İskit Eserlerinin Çalındığı Bildirildi)

Ukrayna’daki mevcut durum ve Rus işgalcilerin devam eden saldırıları nedeniyle arkeologlar siteyi belgeleyemiyorlar. Ancak, 126. Bölge Savunması üyeleri, birkaç seramik parçasıyla birlikte amforaları dikkatlice kurtardı ve onları korunmak üzere Odessa Arkeoloji Müzesi’ne nakletti.

Askerler amforaları müzeye nakletti. C: 126th Territorial Defence

Kiev’den gazeteci Yana Suporovska, “Ukraynalı askerler hendekler kazdılar ve eski amforalar buldular. Bu amforalar müzeye nakledildiler. Tarihimizi koruyoruz.” diyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login