Ukrayna’daki Müze, Çalınan Eserleri Böyle Sergiliyor

Ukrayna, Rusya askerlerini Ukrayna kentinden çekilmeden önce Herson’daki tarihi eserleri yağmalamakla suçluyor.

20 Kasım 2022 Pazar günü Ukrayna’nın Herson kentindeki bölgesel tarih müzesinde parçalanmış bir vitrin. Müze, şehirden çekilmeden önce Rus kuvvetleri tarafından yağmalanmış.

Herson’un bölgesel tarih müzesindeki sergileri tasarlayan baş sanatçı Anatoliy Gryaznov, gözyaşlarını tutamıyor. Bir ömür adadığı koleksiyonun büyük bir kısmının yok olduğunu, Rus güçleri şehirden yenilgiyle çekilmeden önce eserleri yağmalandıklarını söylüyor.

Cam vitrinler kırılmıştı. Yerdeki derin oyuklar, Rus askerlerinin mezar taşlarını ve diğer ağır nesneleri sürüklediği yolları gösteriyordu.

Gryaznov, “Bütün hayatımı bu müzede çalışarak geçirdim. Ve şimdi hepsi gitti. Hayatımın yirmi yılı gitti.” diyor.

(İlgili: Ukrayna’daki Müzeden İskit Eserlerinin Çalındığı Bildirildi)

Belediye Meclisindeki kültür dairesi başkanı Svitlana Dumynska’ya göre, Herson “Ukrayna’daki en etkileyici bölgesel müze koleksiyonlarından birine” sahipti.

Şimdi harabe halindeler. Bölge tarih müzesinde silahlar ve silahlarla ilgili bölüm kırpıldı, Ruslar taşıyabildikleri her şeyi aldılar. Tüm doğa sergisinin yanı sıra birkaç ağır nesne kaldı.

Verilen bilgilere göre, bölge tarih müzesinde silahlarla ilgili bölüm paramparça edildi, Ruslar taşıyabildikleri her şeyi aldılar. Tüm doğa sergisinin yanı sıra geriye birkaç ağır obje kaldı.

Ukrayna’nın Herson kentindeki bölgesel tarih müzesindeki hasarlı sergi alanları ve boş kaideler.

Yerel yetkililer, yakındaki Herson Sanat Müzesi’nin duvarlarından 17. ve 20. yüzyıllara ait dini resimlerin koparıldığını söylüyor. 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın başlarından kalma Ukrayna sanat eserleri ve son 100 yılın çağdaş sanat eserleri de eksikti.

Herson polisi, yağmayı savaş suçu olarak sınıflandıran bir adli soruşturma başlattı.

Ukrayna Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko, müze koleksiyonlarının yaklaşık yüzde 80’inin gittiğini söylüyor: “Çoğunlukla en değerli şeyler çalındı.”

Herson bölgesinin vali yardımcısı Serhii Khlan Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Dinyeper Nehri’nin doğusunda, önemli bir hidroelektrik santralinin yakınındaki Kakhova’da bulunan bölgesel tarih müzesinin ikinci bir şubesinin de soyulduğuna dair haberler olduğunu söylüyor.

Açıklamaya göre Ruslar ayrıca, Hitler’in imzasını taşıyan bir Nazi askerinin kimlik belgeleri ve madalyaları da dahil olmak üzere, Herson tarih müzesinin II. Dünya Savaşı’na adanmış tüm bölümünü aldı.


The New York Times. 22 Kasım 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login