Yılanlı Sütun’a Restorasyon Sırasında İsim Kazınmış

Sultanahmet meydanında Hipodrom’dan kalan Yılanlı Sütun’un üzerine, 2007’deki restorasyon sırasında “Sur AŞ 2007” yazısının kazındığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Ne desem boş!” diye başlayarak yaptığı açıklamada, 2007 yılında dönemin İBB müteahhidinin anıta kendi adını kazıdığını belirtti.

Mahir Polat, “Ne desem boş. 2501 yıl önce 31 Sparta şehir devleti düşmanı Perslilerin kılıç ve kalkanlarını eritip üstüne de isimleri kazıtarak Burmalı Sütun’u yaptılar. 2007 yılında dönemin İBB müteahhidi de herhalde buna imrenip anıta kendi adını kazımış.” dedi.

(İlgili: Muğla’daki Tarihi Caminin Restorasyonuna Tepki)

Burmalı Sütunu restore ettiklerini belirten Polat, tarihi kaideye sözüm ona restorasyon sırasında kazınmış “Sur AŞ 2007” yazısını ne yapmaları gerektiği konusunda ise Twitter üzerinden bir anket başlattı. Anketin şıkları arasında, -Dokunmayın kalsın, -Dolgu ile yazıyı silin, -Yapanı çağırıp sorun, -Dönem belgesi olsun yer aldı.

https://twitter.com/mhrpolat/status/1534952946072489989?s=20&t=7JcSGvLEObNX_uTjNO_0RQ

Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun, Sultanahmet meydanında Hipodrom’dan kalan, birbirine dolaşmış üç piton yılanının tasvir edildiği bronzdan yapılmış bir Antik Yunan anıtı. Günümüzde bu sütuna ait yılan kafalarından ikisi kayıp, üçüncüsü ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergileniyor.

Yılanlı Sütun, İstanbul’un Klasik döneminden günümüze kadar ulaşmış en eski büyük boyutlu anıtlarından biri. MÖ 479 yılında Pers ordusu karşısında birleşen Yunan kent devletlerinin kazandığı zafer anısına yapılan anıt, önce Delphi’deki Apollo mabedine dikilmişti. Daha sonra 324 yılında İmparator Konstantin tarafından İstanbul’a getirildi.

Yunanların Perslere karşı Platea’de kazandıkları zafer üzerine elde ettikleri ganimetlerle, Delphi’de tanrı Apollon’a sunulan “üç ayaklı kazan”ın bir parçasıydı. Birbirine dolanmış üç yılan gövdesi biçimli sütunun üzerinde, savaşa katılan 31 Yunan kent devletinin isimleri yazılıydı. Yılanlı Sütun’un, başkent kurulurken İstanbul’a getirildiği sanılıyor.

Sütun hasar görmeden önce, birbirine sıkıca dolanmış üç yılanı betimliyordu. Bu üç yılanın başı, altından bir kazanı taşıyor ve kazanın sacayağını oluşturuyordu. Sacayak daha sonra savaş masraflarını karşılamak için Phokaia’lılar tarafından eritildi.

Sütunun orijinal halinde, savaşa katılan Yunan şehir devletlerinin isimleri de sütunun sarmallarına kazınmıştı. Fakat bunlar zamanla aşındı ve artık görünmüyor. Antik yazar Herodotos’a göre bu sütun, Pers savaş ganimetleriyle yapılmıştı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login