İstanbul’daki Yılanlı Sütun’un Kopyası Yunanistan’da Dikilecek

Günümüzde İstanbul’da Sultanahmet Hipodrom’da yer alan 6 metrelik bronz sütunun bir kopyası yapılarak Yunanistan’daki Delfi’de sergilenecek. Yılanlı Sütun, MÖ. 479 yılında Platea Savaşı’nda Perslere karşı birleşerek savaşan 31 Yunan şehri tarafından, bronz ganimetler eritilerek yaptırılmıştı ve Delfi’deki Apollo mabedine dikilmişti.

İstanbul'daki Yılanlı Sütun'un Kopyası Yunanistan'da Dikilecek

Delfi’ye dikilecek sütunun orijinal yerinde, dijital temsili. görsel: Ethnos

Hasar görmeden önce sütun, sıkıca dolanmış üç yılanı betimliyordu. Bu üç yılanın başı altından bir kazanı taşıyor ve kazanın sacayağını oluşturuyordu. Sacayak daha sonra savaş masraflarını karşılamak için Phokaia’lılar tarafından eritildi.

Sütunun orijinal halinde, savaşa katılan Yunan şehir devletlerinin isimleri de sütunun sarmallarına kazınmıştı. Fakat bunlar zamanla aşındı ve artık görünmüyor. Herodot’a göre, sütun Pers savaş ganimetleriyle yapılmıştı.

MS. 4. yüzyılda sütun, İmparator Konstantin tarafından Konstantinopol’e (İstanbul) taşındı ve günümüzde hala durduğu Hipodrom’un ortasına dikilerek sergilendi. Ayrıca bir rivayete göre şehri böceklere ve sürüngenlere karşı korumak için büyülü güçlere sahip olduğuna inanılırdı.

16. yüzyılda üç yılan kafasının ikisi kırıldı ve kayboldu. Üçüncüsü ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergileniyor.

Yunanistan’ın Delfi şehrine dikilecek kopyası ise, sütunun 1980’den beri Delfi Müzesi’nde bulunan bir alçı kalıbı kullanılarak yapılıyor. Bu kalıpta, orijinalinde artık görülmeyen şehir devletlerinin isimleri de korunmuş durumda.

İstanbul'daki Yılanlı Sütun'un Kopyası Yunanistan'da Dikilecek


Protothema

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login