Japonya’da Devasa Pençeleri Olan Bir Dinozor Bulundu

Milyonlarca yıl önce devasa keskin pençeleri olan iki ayaklı bir dinozor, Asya kıtasının kıyılarında yaşıyordu.

Ancak yeni bir araştırmaya göre, “Makas-eller” benzeri pençelerini, av hayvanlarının içini boşaltmak yerine bitki örtüsünü kesmek için kullanıyordu.

Bir sanatçının Paralitherizinosaurus japonicus yorumu. C: Masato Hattori

Bu dinozor, yaklaşık 145 milyon ila 66 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşayan iki ayaklı ve öncelikle otçul üç parmaklı dinozorlar olan therizinosaurlar olarak bilinen bir gruba aitti. Son zamanlarda, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden araştırmacılar, Japonya’da bulunan en genç therizinosaur fosilini tanımladılar; bu fosil aynı zamanda Asya’da deniz tortullarında bulunan ilk fosil olma özelliğini taşıyor.

Bu fosil, araştırmacıların Paralitherizinosaurus japonicus adını verdiği yeni tanımlanmış bir türü temsil ediyor. Bilim tarafından zaten bilinen cins, Yunanca ve Latince’de “deniz kenarındaki sürüngen” anlamına geliyor; tür adı, örneğin ortaya çıkarıldığı Japonya’yı içeriyor.

(İlgili: Arjantin’de Dev Uçan Sürüngen ‘Ölüm Ejderhası’ Bulundu)

Kısmi bir omur ve kısmen bir bilek ve ön ayağı içeren kanca şeklindeki fosil, 2008 yılında farklı bir araştırma ekibi tarafından keşfedildi; O zamandan beri, Japonya’nın Hokkaido kentindeki Nakagawa Doğa Tarihi Müzesi’ndeki koleksiyonlarda saklandı.

Bilim insanları bu örneği, Japonya’nın ana adalarının en kuzeyinde bulunan ve zengin fosil yataklarıyla bilinen bir bölge olan Hokkaido’daki bir bölge olan Nakagawa’da buldular.

Paralitherizinosaurus japonicus’un fosilleşmiş üç pençesinden biri. C: Yoshitsugu Kobayashi

Fosil, sertleşmiş bir maden yatağı içindeydi ve keşfedildiği sırada paleontologlar, fosilin “bir therizinosaur’a ait olduğuna inanıldığını” söylediler, ancak o sırada karşılaştırmalı veri eksikliği nedeniyle, ilk araştırmacılar herhangi bir kesin sonuca varamadılar.

Ancak, o zamandan beri keşfedilen ve açıklanan diğer birçok fosilden elde edilen yeni veriler, fosilin ön ayak pençesinin şekline göre sınıflandırılmasına yardımcı oldu. Bu, yeni bir paleontolog ekibini, bazı kesin cevaplar almak için örneği tekrar incelemeye yönlendirdi.

Yeni çalışmanın yazarları, analizlerine dayanarak, uzunluğu 10 santimetrenin biraz altında olan fosilin, yaklaşık 80 milyon ila 82 milyon yıl önce yaşamış bir therizinosaur’a ait olduğu sonucuna vardı. Fosilleşmiş ayak kemiği, bir zamanlar dinozorun, bitkileri yemek için bitki örtüsünü kesmeye kullandığı bıçağa benzer pençesini barındırıyordu.

Araştırmacılar, hayvanın pençelerini belirli bir amaç için kullandığından şüphelendikleri için, örneğin, genelleşmiş ve belirli bir kullanım için olmayan pençeleri olan, erken bir therizinosaurdan ziyade, grubun soyunda daha sonra evrimleşen bir therizinosaur olduğunu belirlediler.

Paralitherizinosaurus japonicus’un rekonstrüksiyonu. Siluet üzerindeki beyaz bölgeler, elde edilen fosilleri gösterir: kısmi bir omur ve kısmi bir sol ön ayak. Gri renk, pençelerin yeniden yapılandırılmış alanlarını gösterir. C: Genya Masukawa

Araştırmanın ortak yazarı Anthony Fiorillo, “Bu dinozor, çalıları ve ağaçları ağzına yaklaştırmak için pençelerini saldırganlık aletleri olarak kullanmak yerine, yiyecek arama aletleri olarak kullandı. Karada öldüğüne ve denize düştüğüne inanıyoruz.” diyor.

Araştırmaya göre, therizinosaur fosilleri Asya’nın yanı sıra Kuzey Amerika’da (özellikle şu anda Alaska’daki Denali Ulusal Parkı ve Koruma Alanı’nda) bulundu ve bu hayvanlar zamanla kıyı ortamlarında yaşamaya adapte oldu. Daha önce Japonya’da iki şüpheli therizinosaur fosili daha keşfedilmişti, ancak henüz tanımlanamadı.

Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’ne göre, bilim insanlarının kesin olarak söyleyebilecekleri şey, dinozorun “büyük”, muhtemelen bir hadrosaur veya ördek gagalı dinozor kadar büyük olduğu ve 9 metreye kadar büyüyebilen ve 2,7 metrik tona kadar çıkabilen bir dinozor olduğu.

Fiorillo, “Fosil o kadar iyi korunmuş ki, orijinal siteyi tekrar ziyaret edersek hayvanın daha fazlasını bulabiliriz.” diyor.


Live Science. 10 Haziran 2022.

Makale: Kobayashi, Y., Takasaki, R., Fiorillo, A.R. et al. (2022). New therizinosaurid dinosaur from the marine Osoushinai Formation (Upper Cretaceous, Japan) provides insight for function and evolution of therizinosaur claws. Sci Rep 12, 7207.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login