Bazı Dinozorlar Pençelerini Kazmak için Kullanıyordu

Dinozor pençelerinin birçok işlevi vardı, ancak şimdi bazı yırtıcı dinozorların pençelerini kazmak ve hatta sergilemek için kullandığı anlaşıldı.

Alvarezsaurlar pençelerini kazmak için kullanıyordu. C: Shuyang Zhou for the 3D modelling and functional scenario restoration

Yapılan yeni bir çalışma, işlevi şimdiye kadar anlaşılamayan tuhaf pençelere sahip iki grup theropod dinozor, alvarezsaurlar ve therizinosaurlar üzerinde odaklandı.

Çalışmada, alvarezsaurların kaya kazmasına benzer pençelerini kazmak için kullandıkları, ancak yakın akrabaları olan dev therizinosaurların aşırı gelişmiş, bir metre uzunluğundaki orak benzeri pençelerini sergilemek için kullandıkları ortaya çıktı.

Araştırmanın baş yazarı doktora öğrencisi Zichuan Qin, canlı hayvanlarla ayrıntılı karşılaştırmaya dayalı işlevleri tanımlamak için biyomekanikte yeni, hesaplamalı bir yaklaşım geliştirdi.

(İlgili: Japonya’da Devasa Pençeleri Olan Bir Dinozor Bulundu)

İlk olarak, pençeler Bilgisayarlı Tomografi taramalarından üç boyutlu olarak modellendi. Daha sonra mühendislik yöntemleri kullanılarak gerilme ve şekil değiştirme için modellendi. Ve son olarak pençe fonksiyonları bilinen modern hayvanlarla kıyaslanarak çekme, delme ve kazma fonksiyonlarıyla eşleştirildi.

Zichuan Qin’in danışmanlarından biri olan Profesör Michael Benton, “Alvarezsaurlar ve therizinosaurlar kesinlikle dinozorlar arasındaki en tuhaf kuzenler. Alvarezsaurlar, kısa ön ayakları ve sağlam tek pençeleri olan, tavuk büyüklüğündeki en küçük dinozorlardı, ancak en yakın akrabaları olan therizinosaurlar tam tersi yönde evrimleşti.” diyor.

Therizinosaurlar pençelerini ağaçlarda tutunmak için kullanıyordu. Shuyang Zhou for the 3D modelling and functional scenario restoration

Çalışmanın ortak yazarı olan therizinosaurlar konusunda uzman olan Dr Chun-Chi Liao, “Therizinosaurlar, her biri bir samuray kılıcı kadar uzun olan orak benzeri pençeleriyle ünlü. Hepimiz Therizinosaurus’u ‘Jurassic World’de geyiklere vurup dev yırtıcı Giganotosaurus’u öldürürken gördük. Ancak, bu olası değil. Bu uzun, dar pençeler savaşmak için çok zayıftı. Mühendislik simülasyonumuz, bu pençelerin çok fazla baskıya dayanamadığını gösteriyor.” diyor.

Dr Chun-Chi, “Tüm therizinosaur pençeleri savaşta o kadar işe yaramaz değildi, ancak diğer ilgili türlerin çoğu, ağaçlardan yapraklarla beslenirken pençelerini güçlü kanca araçları olarak kullanmış olabilir. Bu nedenle, herhangi bir hayvanın şimdiye kadarki en büyük pençelerinin mekanik işlevde aslında yararsız olduğu ve bu nedenle sergilemek için kullanılmak üzere cinsel seçilim altında evrimleşmiş olması gerektiği sonucuna varıyoruz.” diyor.

“Yetişkin bir therizinosaur, sanırım bir rakibe pençelerini sallayabilirdi ve etkili bir şekilde ‘bana bak, geri çekil’ diyebilirdi veya bir tavus kuşunun kuyruğunu dişileri çiftleşmek için çekmek için sergileyebilmesi gibi bir şekilde sallayabilirdi.”

Zichuan Qin, “Daha önceki çalışmalarımız, alvarezsaurların Kretase’nin sonunda en küçük dinozorlar olacak şekilde evrimleştiğini ve bu dinozorların keskin küçük pençelerini karınca tepelerini ve termit höyüklerini kazmak için kullandıklarını gösterdi. Bu hayvanlar karınca yiyicilerdi.” diyor.

“Çalışmamız, Jurassic’ten Haplocheirus gibi erken alvarezsaurların çok işlevli pençelere sahip olduğunu, ancak kazma konusunda iyi olmadıklarını gösteriyor. Onların çok daha küçük torunları, Geç Kretase termitleriyle ziyafet çekebilmek için verimli kazma pençelerine sahipti.”

Zichuan’ın danışmanlarından biri ve dinozor biyomekaniği uzmanı Profesör Emily Rayfield, “Bilim ve teknoloji dinozorları hayata geri döndüremez, ancak gelişmiş bilgi işlem ve mühendislik teknikleri bize soyu tükenmiş hayvanların nasıl yaşadığını gösterebilir.” diyor.

“Özellikle alvarezsaurlar ve therizinosaurlar gibi soyu tükenmiş hayvanlar o kadar tuhaf ki onlar gibi yaşayan bir hayvan bile bulamıyoruz. Neyse ki, ileri teknoloji, temel mühendislik ve biyomekanik ilkeleri kullanarak soyu tükenmiş hayvanların işleyişini bir bilgisayarda simüle etmemize yardımcı olabilir. Bu çalışma, işlev için seçilimin nasıl belirli, bazen çok tuhaf biçimlerin ortaya çıkmasına yol açabileceğini çok iyi gösteriyor.”


University of Bristol. 27 Şubat 2023.

Makale: Zichuan Qin, Chun-Chi Liao, Michael J. Benton, Emily J. Rayfield. 2023. Functional space analyses reveal the function and evolution of the most bizarre theropod manual unguals. Communications Biology. 6 (1) 

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login